Trwa ładowanie...
d35ve2x

Filar: utrzymanie inflacji bazowej w granicach 2 proc. pozwoli wrócić do celu

Członek RPP Dariusz Filar uważa, że
utrzymanie w najbliższych kwartałach inflacji bazowej w granicach
2 proc. pozwoli potem łatwo wrócić do celu inflacyjnego RPP.

Share
d35ve2x

_ W tej chwili podstawowym zadaniem RPP jest zapanowanie nad inflacją bazową. Jeśli uda się utrzymać ją w granicach 2 proc., to wówczas będzie stosunkowo łatwo wrócić do celu _ - powiedział Filar we wtorek na debacie o wzroście cen w Senacie.

Członek RPP dodał, że Europejski Bank Centralny zaczyna wyznaczać ścieżkę wobec polskiej polityki pieniężnej, a podwyżka lipcowa EBC nie jest ostatnią w tym roku.

_ EBC zaczyna wyznaczać nową ścieżkę w stosunku do polityki pieniężnej _ - powiedział Filar.

Jego zdaniem rząd ma instrumenty zapobiegania niektórym wzrostom cen.

d35ve2x

_ Rząd może mieć istotną rolę w oddziaływaniu na stronę podażową gospodarki poprzez: intensyfikację działań zmierzających do przyciągania inwestorów zagranicznych, uelastycznienie rynku pracy oraz budżet kontrolowany, by nie tworzyć wydatków, które kreują dodatkowy popyt _ - powiedział Filar.

_ To jest działanie rządu, które może pomóc RPP w zapanowaniu nad inflacją _ - dodał członek RPP.

_ Jeśli mamy nie wywołać efektów II rundy, to musimy oddziaływać na oczekiwania inflacyjne, czyniąc droższy pieniądz i tłumacząc, że ten okres podwyższonej inflacji może się wydłużyć _ - powiedział Filar.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (nowa) w czerwcu wyniosła 2,2 proc. wobec 2,1 proc. w maju - podał NBP we wtorek. (PAP)

kba/ dan/

d35ve2x

Podziel się opinią

Share
d35ve2x
d35ve2x