Trwa ładowanie...
d4euvws

Finansowane przez banki inwestycje w nieruchomości w Polsce spadną w 12 do 2-2,5 mld euro - KPMG

09.10. Warszawa (PAP) - Wartość inwestycji w nieruchomości finansowanych przez banki w Polsce spadnie w 2012 r. do 2-2,5 mld euro z 2,75 mld euro w ubiegłym roku. Polskie banki...

d4euvws
d4euvws

09.10. Warszawa (PAP) - Wartość inwestycji w nieruchomości finansowanych przez banki w Polsce spadnie w 2012 r. do 2-2,5 mld euro z 2,75 mld euro w ubiegłym roku. Polskie banki coraz bardziej selektywnie podchodzą do finansowania inwestycji w nieruchomości - poinformowali na konferencji przedstawiciele firmy doradczej KPMG.

"Inwestycje banków komercyjnych w sektorze nieruchomości w 2012 r. w Polsce wyniosą między 2 a 2,5 mld euro, co oznacza spadek w porównaniu do 2,75 mld euro w roku ubiegłym" - powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG.

Z raportu KPMG "Barometr koniunktury na rynku finansowanie nieruchomości w krajach Europy Środkowej i Wschodniej 2012" wynika, że polskie banki są w tym roku mniej niż w latach ubiegłym zainteresowane udzielaniem kredytów na nowe inwestycje w sektorze nieruchomości.

"Podejście banków stało się bardziej selektywne, a preferowane są projekty o wysokim stopniu zajęcia powierzchni na wstępnym etapie inwestycji. Banki nie podejmują się finansowanie inwestycji spekulacyjnych" - powiedział Baxted.

d4euvws

Dodał, że w 2012 r. preferencje banków dotyczące poszczególnych klas aktywów w sektorze nieruchomości pozostały niezmienione.

"Nadal na pierwszym miejscu są biura, a na kolejnych stopniach podium mamy odpowiednio nieruchomości komercyjne oraz mieszkaniowe. Pomimo takiego rozkładu preferencji banków, w tym roku największą wartość, ze względu na duże jednostkowe transakcje, osiągną inwestycje w nieruchomości komercyjne" - powiedział.

Zgodnie z raportem KPMG polskie banki spodziewają się w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy spadku wartości portfela kredytów w segmencie nieruchomości.

"Ankietowane banki oczekują niewielkiego spadku swojego własnego portfela, spodziewają się za to znacznego zmniejszenie ogólnej wartości portfela w całym sektorze bankowym" - powiedział Baxted.

d4euvws

Przedstawiciele polskich banków uważają również, że poziom rezerw związanych z finansowaniem inwestycji nieruchomościowych w sektorze bankowym jest niski i w związku z tym spodziewają się jego wzrostu w najbliższym czasie.

Z raportu KPMG wynika ponadto, że udział zagrożonych kredytów na inwestycje w nieruchomości jest w polskich bankach najniższy w regionie.

"Udział kredytów zagrożonych w polskich bankach wynosi zaledwie 14 proc., podczas gdy średnia w regionie to 38 proc. Co prawda widać w Polsce wzrost udziału kredytów nieznacznie zagrożonych, ale może on wynikać po prostu ze wzrostu wartości nieruchomości i spadku wskaźnika loan to value(LTV)" - wyjaśnił Baxted.

"Banki wierzą, że 60 proc. z tych złych kredytów może zostać w przyszłości z powodzeniem zrestrukturyzowane" - dodał.

d4euvws

Badanie KPMG zostało przeprowadzone w Polsce, Bułgarii, Czechach, Węgrzech, Rumunii, Słowenii oraz krajach bałtyckich. W Polsce KPMG ankietowało przedstawicieli pięciu największych banków finansujących inwestycje w nieruchomości.

W rankingu sentymentu banków do finansowania inwestycji w nieruchomości Polska zajęła drugie miejsce za Czechami, tak jak w ubiegłorocznej edycji raportu. Na trzecim miejscu znalazła się Bułgaria. (PAP)

kuc/ ana/

d4euvws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4euvws