Trwa ładowanie...
pkb
30-10-2008 12:28

Finlandię czekają trudności gospodarcze

Nawet zerowy wzrost PKB w ciągu dwóch lat grozi Finlandii, jeśli spełni się najgorszy scenariusz nakreślony przez Instytut Badań Fińskiej Gospodarki - ETLA. Stanie się tak, jeśli rząd oraz bank centralny nie zdołają dostatecznie pomóc w stabilizacji wewnętrznego rynku finansowego oraz przywrócić na nim zaufanie.

Finlandię czekają trudności gospodarczeŹródło: PAP/EPA, fot: FRANK RUMPENHORST
d1liez6
d1liez6

Ponadto, poważny wpływ na sytuację krajową będzie miał dalszy przebieg globalnych perturbacji finansowych. Gospodarka Finlandii, nastawiona w dużym stopniu na eksport, jest silnie uzależniona od międzynarodowej sytuacji ekonomicznej.

Jeżeli natomiast uda się opanować obecny kryzys, to w opinii ETLA można przewidywać, że po zerowym wzroście roku 2009, gospodarka fińska zacznie powoli rozwijać się i rok 2010 może zakończyć się 1,5 procentowym wzrostem PKB.

ETLA ostrzega przed wzrostem bezrobocia oraz problemami społecznymi, jakie niesie spadek koniunktury.

|

d1liez6

Już teraz ok. 11 proc. firm fińskich zaczyna zwalniać pracowników lub zapowiada, że będzie to czynić w przyszłości. Ponad 50 proc. firm ocenia, iż z powodu kryzysu zmniejszy się popyt na ich produkty. Od 39 do 40 proc. konsumentów indywidualnych ogranicza konsumpcję w obawie przed trudnościami.

Ogłoszenie raportu ETLA zbiegło się z komunikatem fińskiego koncernu budowlanego YIT, który zawiadomił, że musi ograniczyć swe koszta o 40 mln euro. Dlatego zapowiedział redukcję zatrudnionych. Równocześnie koncern postanowił zawiesić prace przy dużej inwestycji w Rosji. Chodzi o budowę ok. 2400 mieszkań o wartości 320 mln euro. Jako powód tej decyzji YIT podał "niepewną sytuację rynkową". (PAP)

d1liez6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1liez6