Trwa ładowanie...

Firmy farmaceutyczne zrzucą się na odszkodowania za ciężkie odczyny poszczepienne. Sprawa dotyczy kilku osób rocznie

Producenci szczepionek będą wpłacać pieniądze na specjalny fundusz, z którego pochodzić będą odszkodowania dla osób, u których zostaną stwierdzone ciężkie powikłania poszczepienne. Maksymalna kwota odszkodowania to 70 tys. zł, ale sprawa dotyczy zaledwie kilku osób rocznie.

Firmy farmaceutyczne zrzucą się na odszkodowania za ciężkie odczyny poszczepienne. Sprawa dotyczy kilku osób rocznieŹródło: 123RF.COM
d2sokb7

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało ustawę powołującą szczepionkowy fundusz kompensacyjny.

Firmy farmaceutyczne będą wpłacać na fundusz 1-2 proc. kwot, jakie otrzymują z resortu zdrowia na dostarczanie szczepionek.

Ministerstwo Zdrowia przeznacza na szczepienia około ćwierć miliarda rocznie, co oznacza, że do funduszu może trafiać nawet 5 mln zł rocznie.

Wideo: czy szczepienia są bezpieczne?

Może się okazać, że pieniędzy w funduszu będzie znacznie więcej, niż wyniosą łączne kwoty odszkodowań dla osób, którym zaszkodziły szczepionki.

d2sokb7

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że ciężkie odczyny poszczepienne występują u zaledwie 3 do 6 osób rocznie. Przy odszkodowaniu na poziomie 70 tys. zł na osobę oznacza to roczny koszt idący w setki tysięcy, a nie miliony złotych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedź powołania funduszu kompensacyjnego złożył w maju. Minister zapewnił wtedy, że resort dostrzega problem odczynów poszczepiennych , ale podkreślił, że jest to niezwykle rzadkie zjawisko, bo trudno znaleźć druga grupę preparatów "tak dobrze przebadaną, skuteczną i bezpieczną jak szczepionki".

Radziwiłł zwrócił uwagę, że tak wielkich emocji jak szczepionki nie budzą leki, które wywołują znacznie poważniejsze powikłania, a są powszechnie stosowane. Jak stwierdził, dyskusja czy szczepienia są sensowne jest zbędna.

d2sokb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sokb7