Trwa ładowanie...

Firmy mogły równocześnie odliczać VAT z otrzymywanych faktur i świadczyć wyłącznie usługi zwolnione

Polskie przepisy do końca 2010 r. przewidywały bardzo szerokie zwolnienie z podatku usług szkoleniowych. Każda firma prowadząca działalność szkoleniową wystawiała faktury ze zwolnieniem, nie mogła zatem odliczać VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy i utrzymanie firmowych komputerów, komórek, materiałów szkoleniowych itp.

Share
Firmy mogły równocześnie odliczać VAT z otrzymywanych faktur i świadczyć wyłącznie usługi zwolnioneŹródło: Jupiterimages
d75zkjf

Wyłom w tej zasadzie może powstać na skutek poniedziałkowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA).

Kara za złą implementację

Orzeczenie zapadło na skutek zaskarżenia interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1-443-724/10-4/MP) wydanej na wniosek spółki prowadzącej szkolenia i kursy z rachunkowości i prawa podatkowego.

Spółka zwróciła uwagę na unijną dyrektywę 112, która przyznaje zwolnienie dla usług kształcenia i przekwalifikowania zawodowego pod warunkiem, że są świadczone przez podmioty publiczne lub instytucje uznane przez państwa członkowskie za im podobne.

d75zkjf

Firma wyjaśniła, że nie jest wpisana do ewidencji szkół publicznych i prowadzi działalność komercyjną, więc jej usługi na podstawie dyrektywy nie były zwolnione. Skoro tak, to powinna mieć możliwość odliczenia VAT z otrzymywanych faktur, tak samo jak firmy świadczący usługi opodatkowane.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że charakterystyczną cechą VAT jest to, że podatnik jest uprawniony do odliczenia od podatku należnego tylko takiego podatku naliczonego, który dotyczy zakupów wykorzystywanych następnie do przeprowadzenia opodatkowanej dostawy towarów i usług.

– Zwolnienie wyklucza możliwość dokonania odliczenia – odpowiedział fiskus, uznając, że spółka nie może odzyskać VAT naliczonego, bo nie wykazuje podatku należnego.

WSA podzielił jednak stanowisko spółki. Z uwagi na błędną implementację przepisów dyrektywy mogła ona się powoływać bezpośrednio na prawo unijne.

d75zkjf

– Trudno będzie zachować neutralność opodatkowania, bo spółka z jednej strony odliczy VAT naliczony na podstawie dyrektywy, a z drugiej nie wykaże VAT należnego – przyznał sąd. WSA kierował się przy tym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który – jak wyjaśnił sąd – traktuje taką sytuację jako sankcję dla krajów za złą implementację przepisów.

Nie tylko szkolenia

– Rzeczywiście to orzeczenie jest odstępstwem od reguły – mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z Grant Thornton Frąckowiak. Zdaniem ekspertki wyrok, choć dotyczy spółki z branży szkoleń, może się przełożyć na wiele innych.

– Szersze zwolnienie niż wynikające z dyrektywy 112 obejmowało do końca 2010 r. też np. zabiegi medyczne niemające związku z ochroną zdrowia lub profilaktyką, lecz dokonywanych wyłącznie w celach estetycznych – tłumaczy Małgorzata Samborska.

Mateusz Maj
Rzeczpospolita

d75zkjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d75zkjf
d75zkjf