Firmy spodziewają się ożywienia, ale nie w perspektywie II kw. '14 - NBP
16.04. Warszawa (PAP) - W I kw. zanotowano nieznaczne obniżki ocen sytuacji bieżącej oraz prognoz na najbliższy kwartał - wynika z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze....
16.04. Warszawa (PAP) - W I kw. zanotowano nieznaczne obniżki ocen sytuacji bieżącej oraz prognoz na najbliższy kwartał - wynika z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze. Jednocześnie odnotowano wzrost odsetka respondentów oczekujących poprawy sytuacji w horyzoncie najbliższego półrocza. Wyniki badania mogą sugerować, że koniunktura istotnie poprawi się pod koniec 2014 roku.
W ocenie autorów raportu optymizm przedsiębiorców hamować może obecnie kryzys ukraińsko-rosyjski, którego "konsekwencje i zakres są nieprzewidywalne".
"Zanotowano nieznacznie gorsze oceny sytuacji, które mogą być częściowo efektem korekty zbyt optymistycznych założeń z poprzedniego kwartału, a częściowo skutkiem wzrostu obaw o konsekwencje kryzysu ukraińsko-rosyjskiego" - napisano w opublikowanym w środę dokumencie.
"Podobne wyjaśnienie może stać za nieznaczną obniżką prognoz na II kw. br. Jednocześnie więcej przedsiębiorstw niż kwartał temu spodziewa się ożywienia koniunktury w ciągu najbliższego półrocza" - dodano.
Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej (BOSE) spadł o 2,6 pkt. proc. kdk i pozostał poniżej swojej długookresowej średniej, choć pozostał powyżej poziomu sprzed roku (o 1,9 pp.). Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 73 proc. firm, wobec niespełna 75 proc. w poprzednim kwartale.
"Przedsiębiorstwa nie oczekują przyspieszenia ożywienia w II kw. br" - napisano w dokumencie.
Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw WPSE w perspektywie kwartału pozbawiony wahań sezonowych spadł o 4,6 pp. kdk do poziomu swojej długookresowej średniej. Jest on o 3,5 pkt. proc. powyżej wartości sprzed roku.
Jednocześnie, jak informują autorzy raportu, wyraźnie wzrósł wskaźnik średniookresowych prognoz sytuacji.
"Odnotowano zarówno dalszy wzrost odsetka firm, które nie odczuwają trudności, jaki i wzrost odsetka respondentów oczekujących poprawy sytuacji w horyzoncie najbliższego półrocza, tym samym zmniejszyła się widocznie grupa, która poprawy koniunktury spodziewa się dopiero za rok lub w jeszcze dłuższym okresie" - napisano w dokumencie.
"Wyniki marcowej edycji badania sugerują, że koniunktura istotnie poprawi się pod koniec 2014 roku. Jest to pierwszy od roku wzrost optymizmu tych prognoz, choć nie można też wykluczyć, że wzrost ten może mieć jednak częściowo charakter sezonowy (krótki szereg nie pozwala jednak na pełną analizę)" - dodano.(PAP)
fdu/ jtt/