Trwa ładowanie...

Firmy wiatrakowe oskarżają polityków o blokowanie inwestycji

Podporządkowanie lobby związanemu z tradycyjną energetyką i brak odpowiednich regulacji prawnych – to najczęstsze zarzuty wysuwane przez przedsiębiorców z branży wiatrakowej przeciwko rządowi. Dziś po roku prac światło dzienne ujrzy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawarte w nim przepisy miały wejść w życie przed końcem 2010 roku.

Firmy wiatrakowe oskarżają polityków o blokowanie inwestycjiŹródło: Jupiterimages
d2ygk9p
d2ygk9p

– Brak jest woli politycznej dla tego rodzaju działalności. Jesteśmy tak zdominowani przez energię tradycyjną i czarną, że dostępu dla energetyki odnawialnej praktycznie nie ma – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Stadnik, prezes firmy Windpol Serwis.

Zdaniem prezesa działania podejmowane przez rząd są ruchami pozornymi, wymuszonymi przez unijne dyrektywy.
– To, co robimy, to chyba tylko dlatego, że takie są wymogi UE, bo Unia nam każe. Natomiast nie widać, że tu jest jakiś interes rządzących i nasz interes, że możemy przy okazji coś zarobić – uważa Adam Stadnik.

Wskazuje na opóźnione i przedłużające się prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Dziś po ponad roku prac zostanie upubliczniony przez resort gospodarki projekt ustawy o OZE.
– Dopiero teraz ta ustawa powstaje i dopiero teraz utworzony został departament energetyki odnawialnej. A przecież to jest oprzyrządowanie formalno-prawne, które powinno funkcjonować. Jak bank uwierzy inwestorowi z Polski, że on jest dobrym inwestorem, czy nie jest zbyt ryzykownym inwestorem, jeżeli wchodzi w taki układ, jaki występuje w Polsce – zwraca uwagę Adam Stadnik.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w raporcie „Lista barier w sektorze energetycznym” wskazuje podobne przyczyny utrudniające rozwój branż związanych z alternatywnymi źródłami energii w Polsce. Najważniejsze z nich to brak transparentności procesu legislacyjnego, jak również brak analiz i ocen skutków zmian regulacyjnych.

Pracodawcy wymieniają też znaczące opóźnienia we wprowadzaniu regulacji dotyczących przed wszystkim pakietu klimatyczno-energetycznego i unijnej dyrektywy w sprawie promowania wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

d2ygk9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ygk9p