Trwa ładowanie...

Fiskus niestraszny olimpijczykom

Polskim medalistom olimpijskim mogą pozazdrościć reprezentujący barwy USA czy Kanady. Tamtejsze służby skarbowe nie mają skrupułów i sięgają wybitnym sportowcom głęboko do kieszeni - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Fiskus niestraszny olimpijczykomŹródło: AFP, fot: Yuri Kadobnov
d1klv1q

USA to jeden z krajów, który ściąga podatek dochodowy od sumy zarobionej za granicą - olimpijczycy muszą oddać państwu 39,6 proc. otrzymanych nagród. Do tego jest podatek od metali szlachetnych, więc trzeba rozliczyć się także z samego medalu.

Z kolei kanadyjski fiskus już kilka lat temu oświadczył, że nie ma powodu, by zwalniać medalistów z podatków, bo nagrody dla nich nie są wypłacane "w uznaniu dla zasług w służbie publicznej".

A w Polsce na tym tle nie jest tak źle. Sportowcy będą musieli podzielić się z urzędem skarbowym nagrodami z resortu sportu.

d1klv1q

Ale już te od komitetów olimpijskich są całkowicie wolne od podatku. Nagrody z MKOl nie muszą być rozliczane z fiskusem, bo... Polska (Kraków) kandyduje do organizacji igrzysk w 2022 r., a każdy taki kraj już przy składaniu oferty musiał zadeklarować zwolnienie tych nagród z podatku.

Natomiast pieniądze od PKOl są uwolnienie od podatku zgodnie z ustawą o PIT. Ten sam przepis dotyczy też paraolimpijczyków.

d1klv1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1klv1q
d1klv1q