Trwa ładowanie...

Fiskus sprawdzi każdy PIT. Pomyliłeś się? Masz problem!

Deklaracje PIT powędrowały do urzędów skarbowych. Co się z nimi dzieje w czeluściach fiskusa? Jak są sprawdzane? Na kogo może trafić kontrola?

Fiskus sprawdzi każdy PIT. Pomyliłeś się? Masz problem!Źródło: Jupiterimages
d43w52r
d43w52r

Pierwsze, co robi urząd skarbowy, to weryfikuje deklaracje pod względem formalnym. Sprawdza, czyt podatnik prawidłowo podał swoje dane, czy złożył zeznanie do właściwego urzędu skarbowego i czy się pod nim podpisał.

- Po dokonaniu weryfikacji dane wykazane w zeznaniach wprowadzane są do systemu informatycznego POLTAX - tłumaczy Mirosław Kucharczyk z Izby Skarbowej w Warszawie.

Następnie PIT-y kontrolowane są pod względem merytorycznym i rachunkowym. Poprawnie wypełnione trafiają do rachunkowości, gdzie urzędnicy sprawdzają, czy podatnik rzeczywiście powinien otrzymać zwrot nadpłaty.
- Jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy, zwróci się do podatnika o poprawienie zeznania. Może także zażądać złożenia odpowiednich wyjaśnień w kwestiach, które budzą jego wątpliwości - przypomina Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care.

Mirosław Kucharczyk zaznacza, że w zależności od sposobu składania zeznania przez podatników różny jest sposób postępowania urzędników.

d43w52r

W sytuacji, gdy zeznanie składane jest osobiście przez podatnika, pracownik ma możliwość wskazać popełnione błędy i zeznanie jest poprawiane na miejscu. Inaczej sytuacja wygląda przy obsłudze zeznań przyjmowanych za pośrednictwem poczty lub składanych elektronicznie.

- Wówczas podatnik jest wzywany do urzędu celem dokonania poprawek lub uzupełnień w zeznaniu. Z tego powodu bardzo istotne jest podawanie przez wypełniających zeznanie kontaktu telefonicznego, ponieważ skraca czas załatwienia sprawy - tłumaczy Mirosław Kucharczyk.

Jednak nie zawsze urząd wzywa obywateli do poprawiania deklaracji. Niekiedy sam może dokonać korekty. Jest to możliwe, jeśli w wyniku poprawki zmiana zobowiązania, kwoty nadpłaty lub wysokość straty, nie przekracza 1000 zł. To tzw. korekta z urzędu.

- W takim przypadku przesłana zostaje podatnikowi uwierzytelniona kopia skorygowanego zeznania. Na korektę z urzędu podatnikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od otrzymania dokumentu - mówi Mirosław Kucharczyk.

d43w52r

Co budzi wątpliwość?

Pod lupą urzędników znajdą się przede wszystkim zeznania podatników, którym należy się zwrot podatku.
- Urzędy skarbowe sprawdzą, czy podatnik rzeczywiście miał do niego prawo i czy wyliczono go prawidłowo - dodaje Agata Szymborska-Sutton.

Jednak Mirosław Kucharczyk przekonuje, że wysokość wykazanej nadpłaty może, ale nie musi mieć wpływu na podjęcie decyzji o wszczęciu kontroli. - Organy podatkowe dysponują bowiem szerokim katalogiem wskazanych w ustawie narzędzi, pozwalających na dokonanie weryfikacji - zaznacza przedstawiciel warszawskiej Izby Skarbowej.

Na celowniku mogą też być osoby korzystające z ulg. Jeśli podatnik stosował odliczenia, fiskus może zażądać od niego dowodów potwierdzających, że jest do nich uprawniony.

d43w52r

W przypadku ulgi odsetkowej będą to akt notarialny i umowa kredytu, przy uldze na dzieci – m.in. odpis aktu urodzenia czy zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły, a przy uldze internetowej – faktury dokumentujące wysokość wydatków i potwierdzenie wpłat.

Agata Szymborska-Sutton przypomina, że wszelkie dokumenty należy przechowywać aż do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez 5 lat. - Pamiętajmy, że termin ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że w przypadku zeznania podatkowego za 2009 r. liczy się go od końca 2010 roku - zaznacza analityk Tax Care.

A później kontrola

Jeśli fiskusa szczególnie coś zaniepokoi, może wszcząć postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego.

d43w52r

- Gdy po zebraniu materiału dowodowego uzna, że jego wątpliwości były bezpodstawne, umarza postępowanie - tłumaczy Agata Szymborska-Sutton. W wyniku takiego postępowania może się okazać, że podatnik musi zapłacić fiskusowi wyższy podatek.

- Kontrola może być przeprowadzona zawsze! Ma ona bowiem na celu sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Może więc mieć zarówno charakter prewencyjny, jak również jej celem może być wyeliminowanie wcześniej "podejrzewanych" nieprawidłowości - podkreśla Mirosław Kucharczyk.

Zgodnie z ordynacją podatkową do kontroli może być wytypowany nie tylko sam podatnik, ale również jego następcy prawni, płatnicy i inkasenci. Jest ona wszczynana przez dostarczenie upoważnienia i okazanie legitymacji przez kontrolujących. Kończy ją doręczenie protokołu.

d43w52r

Jeśli kontrola skończy się stwierdzeniem działań niezgodnych z zasadami określonymi w przepisach podatkowych, kontrolowanemu przysługuje prawo do wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu kontroli (w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli). Do takiego dokumentu urzędnicy muszą się ustosunkować.

Zgodnie z art.81b par. 1 pkt 2 lit c O.P. kontrolowanemu przysługuje prawo do złożenia korekty deklaracji lub zeznania. W sytuacji braku korekty lub jej niezgodności z ustaleniami kontroli organ może wszcząć postępowanie podatkowe, zakończone wydaniem decyzj.

Wobec sprawdzanego podatnika, u którego stwierdzono w toku kontroli nieprawidłowości, może być również wszczęte postępowanie karne skarbowe.

d43w52r

A jeśli nie chce poprawić błędów...

Sytuacje, gdy podatnik nie chce poprawić pomyłek w rocznym zeznaniu PIT, zdarzają się sporadycznie.

- Pracownik przyjmując zeznanie, w którym są błędy, informuje składającego o konieczności dokonania poprawek lub złożenia korekty. Deklaracja zostaje przyjęta z adnotacją, że podatnika pouczono o konieczności złożenia korekty - tłumaczy Mirosław Kucharczyk.

Jeśli podatnik - pomimo pouczenia - nie dokona korekty, organ podatkowy może wezwać do udzielenia w wyznaczonym terminie niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych zawartych w zeznaniu.

- Organ podatkowy może wszcząć postępowanie podatkowe, w toku którego ustalony zostaje stan faktyczny na podstawie zebranych dowodów. Postępowanie podatkowe kończy się decyzją - opisuje Mirosław Kucharczyk..

Jan Kaliński Wirtualna Polska

d43w52r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43w52r