Fiskus zabierze się za najbogatszych

Projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT, który przewiduje m.in. opodatkowanie zysków zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC), zostanie w poniedziałek przesłany na Komitet Stały Rady Ministrów - poinformowała PAP rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Fiskus zabierze się za najbogatszych
Źródło zdjęć: © Fotolia

23.12.2013 | aktual.: 24.12.2013 15:07

Rząd zajmie się wkrótce opracowaniem nowelizacji ustaw o CIT i PIT, które przewidują m.in. opodatkowanie zysków zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC).

Projekt przewiduje wprowadzenie szeregu zmian pozwalających na dostosowanie ustaw o podatkach dochodowych do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Ministerstwo zaproponowało m.in. uzupełnienie polskiego prawa o przepisy odnoszące się do dochodów tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). Według MF nowe regulacje mają przeciwdziałać wyprowadzaniu z Polski zysków przedsiębiorstw do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

- Pozwoli to na wyrównanie szans wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i stanowić będzie wsparcie uczciwej konkurencji. Regulacja typu CFC jest powszechnie akceptowanym na arenie międzynarodowej mechanizmem zwalczania nadużyć podatkowych występujących w stosunkach między podmiotami powiązanymi - powiedziała rzeczniczka MF. Zaznaczyła, że tego typu regulację posiada szereg państw UE, np. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, ale również kraje z poza Europy, w tym USA, Kanada, Japonia czy Nowa Zelandia.

W projekcie są też nowe przepisy dotyczące dywidend. Wyłączają one możliwość zastosowania zwolnienia z podatku CIT dywidend, czy wypłat z zysku, jeżeli nie podlegały opodatkowaniu w państwie, w którym działa spółka wypłacająca dywidendę (tzw. państwie źródła).

- Zmiana wyeliminuje możliwość wykorzystywania różnic pomiędzy systemami prawnymi państw w celu unikania opodatkowania. Zaprezentowany w projekcie kierunek jest zbieżny z aktualnie prowadzonymi pracami na forum Unii Europejskiej - zaznaczyła Dróżdż.

Ministerstwo chce opodatkować PIT-em świadczenia z ubezpieczeń na dożycie mających charakter inwestycyjny (tzw. polisolokaty). - Ich ekonomiczny charakter zbliżony jest do lokat bankowych. Propozycja zmierza do równego traktowania dla celów podatkowych tożsamych rodzajowo dochodów kapitałowych - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że w projekcie zawarto też rozwiązania przewidujące odroczenie opodatkowania dochodów z tytułu wniesienia przez m.in. uczelnie wyższe i instytuty badawcze wkładu do spółki kapitałowej w postaci własności intelektualnej. Według MF celem przepisu jest wsparcie procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

MF zamierza wprowadzić przepisy zachęcające do oszczędzania na zakup domu lub mieszkania.

- Zgodnie projektem odsetki od środków na rachunkach bankowych albo rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które zostaną przeznaczone na realizację celu mieszkaniowego, będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - powiedziała Dróżdż. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie oszczędzanie przez okres nie krótszy niż pięć lat.

MF proponuje też zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback). Miałyby być one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (a nie jak obecnie - według skali podatkowej), co ma uprościć pobór podatku.

Rozszerzony ma być katalog zwolnień podatkowych tzw. przedmiotowych. Zwolnienia te obejmą m.in. świadczenia przyznane w wyniku uwzględnienia przez sąd skargi na przewlekłość postępowania. Podobnie zwolnione z podatku mają być wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu (na tej postawie firma np. energetyczna może korzystać z prywatnej nieruchomości).

Ponadto wprowadzone mają być przepisy określające sposób ustalania wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze, czy nowe regulacje dotyczące rozliczania podatkowego odsetek od pożyczek.

- Projekt zawiera także inne zmiany stanowiące doprecyzowanie już istniejących regulacji, eliminujące istniejące lub potencjalne wątpliwości związane z aktualnym brzmieniem oraz zakresem stosowania przepisów, których dotyczą. Zmiany te mają przyczynić się do zwiększenia pewności prawa - dodała Dróżdż.

Wyjaśniła, że chodzi o zmiany, które mają zapewnić spójność między ustawą o PIT i CIT, a także uwzględnienie bieżącego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)