Trwa ładowanie...

Fiskus zorganizuje loterię dla posiadaczy faktur

Portugalski fiskus wręczy co najmniej jeden samochód tygodniowo konsumentom w zamian za faktury. Odbiorcy nagród będą wybierani w drodze losowania. Loteria ma być zachętą dla społeczeństwa w walce z szarą strefą.

Fiskus zorganizuje loterię dla posiadaczy fakturŹródło: AFP, fot: Johannes
d41fbxf
d41fbxf

Pierwsza loteria, w której główną nagrodą będą samochody osobowe, odbędzie się na początku stycznia 2014 r. Co tydzień spośród 4 mln konsumentów otrzymujących faktury wyłaniani będą zwycięzcy. Według pierwotnych założeń resortu finansów wartość wszystkich samochodów przewidzianych dla zwycięzców loterii w ciągu roku wyniesie łącznie 10 mln euro.

Jak poinformował Paulo Nuncio, sekretarz stanu ds. polityki podatkowej, ministerstwo finansów w Lizbonie nie wyklucza zwiększenia puli nagród do więcej niż jednego pojazdu losowanego co tydzień.

- Prawo do wzięcia udziału w loterii będzie miał każdy posiadacz faktur - bez względu na to, czy wystawione zostały one w sektorach związanych z korzyściami podatkowymi obowiązującymi od początku tego roku - dodał.

Od 1 stycznia br. portugalscy konsumenci mają prawo do 5-procentowego zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie faktur z placówek hotelarskich, zakładów gastronomicznych, salonów fryzjerskich oraz warsztatów samochodowych.

d41fbxf

W Portugalii szara strefa, mimo licznych kontroli skarbowych, nadal jest duża. Według danych resortu finansów w ub.r. 43 tys. spółek zostało przyłapanych przez urzędy skarbowe na zaniechaniu emisji faktur, z kolei 8 tys. portugalskich firm zadeklarowało fiskusowi VAT mniejszy w stosunku do tego, co otrzymały od klientów. 4,7 tys. podmiotów gospodarczych nie płaciło natomiast podatku od towarów i usług, choć emitowało faktury.

Pod koniec maja br. fiskus wysłał na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, którzy mieli sprawdzać obowiązkowe od stycznia br. kasy fiskalne w podmiotach gospodarczych oferujących towary i usługi. Do grudnia br. liczba kontrolerów ma zostać zwiększona o 3 tys. osób.

Losowanie faktur jest działaniem powszechnym w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Akcje tego typu przeprowadzane są m.in. w Brazylii, Chile, Paragwaju i Kostaryce. Podobne loterie organizowane są też na Słowacji oraz w Chinach.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d41fbxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41fbxf