Trwa ładowanie...
d1gh3w9
21-11-2016 12:36

Fitch potwierdził ratingi długoterminowe Torunia, perspektywa stabilna

Warszawa, 21.11.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (IDR) dla Torunia dla zadłużenia w walucie międzynarodowej oraz krajowej na poziomie BBB oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A+(pol), podała agencja. Perspektywa ratingów jest stabilna.

d1gh3w9

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz Fitch, że miasto utrzyma dobre wyniki budżetowe, które będą wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i strategiczne. Ratingi biorą również pod uwagę dość wysokie zadłużenie bezpośrednie Torunia oraz jego spółek miejskich, które jest następstwem realizacji dużych inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Stabilna perspektywa odzwierciedla oczekiwania Fitch, że Toruń utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie, podano także.

Fitch spodziewa się, że w średnim okresie miasto będzie osiągać zbilansowane wyniki budżetowe, ponieważ najbardziej kosztowne inwestycje zostały zakończone, a intensyfikacja realizacji nowych projektów inwestycyjnych jest spodziewana nie wcześniej niż w 2018 r.

"Na skutek tego zakładamy, że poziom zadłużenia miasta w latach 2016-2018 będzie stabilny. Zdaniem Fitch, na koniec 2016r. zadłużenie bezpośrednie Torunia będzie zbliżone do poziomu z 2015r. i wyniesie 890 mln zł lub około 95% dochodów bieżących. Po 2018r. wzrost długu będzie wynikał ze współfinansowania inwestycji unijnych, ponieważ miasto chce wykorzystać środki dostępne dla polskich jednostek samorządu terytorialnego w ramach budżetu UE na lata 2014-2020" - czytamy dalej.

d1gh3w9

Agencja podała, że czynnikiem wspierającym rating jest dobre zarządzanie finansowe i strategiczne w Toruniu, w szczególności w zakresie długoterminowych prognoz finansowych oraz bieżącego monitorowania sytuacji gospodarczej i finansowej.

"Pozytywnie oceniamy również politykę zarządzania długiem, która zakłada zaciąganie długoterminowego, niskooprocentowanego długu z międzynarodowych instytucji finansowych, z równomiernie rozłożoną spłatą oraz utrzymywanie nadwyżki bieżącej na poziomie nie niższym niż roczna obsługa długu" - podsumował Fitch.

(ISBnews)

d1gh3w9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gh3w9