Trwa ładowanie...
d1r0rpn
finanse

Francuski bank La Caisse d'Epargne stracił ok. 600 milionów euro

Jeden z największych francuskich banków, La Caisse d'Epargne, stracił około 600 milionów euro w wyniku niekorzystnych operacji finansowych na giełdach w dniach światowego kryzysu - poinformowała w piątek w komunikacie dyrekcja banku.
Share
d1r0rpn

Informację ujawnił w piątek dziennik ekonomiczny "La Tribune", a po południu potwierdziło kierownictwo grupy bankowej La Caisse d'Epargne, popularnie zwanej od swojego logo "Wiewiórką".

W komunikacie centrala holdingu La Caisse d'Epargne (CNCE) nazywa ogromną stratę "wypadkiem" który zdarzył się w dniach światowego krachu, tj. począwszy od 6 października, w trakcie obracania na giełdzie gwałtownie tracącymi wartość akcjami.

Bank wyjaśnia też, że operacji dokonywano na jego środkach własnych, a nie na wkładach klientów.

d1r0rpn

CNCE zapewnia, że "biorąc pod uwagę kapitał własny banku, ponad 20 miliardów euro, i jego dużą płynność, ta strata nie narusza finansowej solidności grupy i nie ma żadnych konsekwencji dla jej klientów".

Według "La Tribune", dyrektor finansowy grupy La Caisse d'Epargne został zwolniony, a sześciu pracowników, którzy brali udział w operacjach, poniosło już konsekwencje służbowe.

Popularna "Wiewiórka" zapowiedziała 8 października fuzję z la Banque Populaire, co ma pozwolić obu instytucjom na stworzenie drugiego francuskiego banku pod względem łącznej sumy przechowywanych wkładów.

W odpowiedzi na wiadomość o stracie francuska minister finansów Christine Lagarde zwróciła się do Komisji Bankowej o "natychmiastową kontrolę" wszystkich francuskich banków.

Zapowiedziała też podjęcie "sankcji" wobec Caisse d'Epargne.

d1r0rpn

Podziel się opinią

Share
d1r0rpn
d1r0rpn