Trwa ładowanie...
wino

Francuskie alkohole sprzedawały się w 2015 r. jak nigdy wcześniej

Po dwóch latach spadków, w ubiegłym roku branża win i mocnych alkoholi we Francji zanotowała rekordowe obroty w eksporcie, o wartości 11,7 mld euro - poinformowała federacja eksporterów FEVS.

Share
Francuskie alkohole sprzedawały się w 2015 r. jak nigdy wcześniej
Fot: Shutterstock/Christian Delbert
d1ta5eh

Osiągnięty w 2015 r. wynik stanowi 8,7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym. U jego podstaw leży przede wszystkim wzrost sprzedaży za granicę szampanów (o 12 proc. rdr) i koniaków (o 20 proc. rdr).

Ważną okolicznością, która działała na korzyść eksporterów, było osłabienie euro w stosunku do dolara i funta - zauważa FEVS.

d1ta5eh

Największym zagranicznym rynkiem dla francuskich trunków pozostały Stany Zjednoczone (22-procentowy udział w eksporcie). W ubiegłym roku Francuzi wysłali tam wina i mocne alkohole o wartości 2,6 mld euro, co stanowi imponujący, 28-procentowy wzrost rdr. Drugie miejsce w tym zestawieniu przypadło Wielkiej Brytanii, której udział we francuskim eksporcie win i spirytualiów wyniósł prawie 12 proc. Wartość eksportu do Zjednoczonego Królestwa wyniosła w minionym roku 1,4 mld euro (5,1-procentowy wzrost rdr).

Trzeci największy odbiorca trunków z Francji to Niemcy, a czwarty - Chiny. Eksport na ten ostatni rynek wzrósł w ujęciu wartościowym o 23 proc.

d1ta5eh

Podziel się opinią

Share
d1ta5eh
d1ta5eh