Trwa ładowanie...

Frank i złoto tanieje po referendum

Niespodzianki nie było. Zgodnie z tym co wskazywały sondaże, Szwajcarzy w niedzielnym referendum, odrzucili tzw. inicjatywę ws. złota. W reakcji na tę decyzję frank i złoto tanieją. 700 tys. Polaków, mających kredyt w szwajcarskiej walucie, może spać spokojnie.

Frank i złoto tanieje po referendumŹródło: AFP, fot: FABRICE COFFRINI
derwik3

Niespodzianki nie było. Zgodnie z tym co wskazywały sondaże, Szwajcarzy w niedzielnym referendum, odrzucili tzw. inicjatywę ws. złota. W reakcji na tę decyzję frank i złoto tanieją. Prawie 700 tys. Polaków, mających kredyt w szwajcarskiej walucie, może spać spokojnie.

W niedzielnym referendum Szwajcarzy odrzucili tzw. inicjatywę ws. złota. I to odrzucili miażdżącą przewagą głosów. Przeciwko niej było aż 77,3 proc. głosujących. W tej sytuacji Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nie zwiększy posiadanych rezerw złota do 20 proc. z obecnych 8 proc. Będzie mógł również swobodnie dysponować zgromadzonym kruszcem i nie będzie zmuszony sprowadzać całego szwajcarskiego zasobu do kraju.

Poranny kurs CHF/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę.

Kurs franka szwajcarskiego (fot. WP.PL)
Źródło: Kurs franka szwajcarskiego (fot. WP.PL)

Po ogłoszeniu terminu referendum, przez polskie media przetoczyła się fala panicznie nacechowanych artykułów, przepowiadających rychłe załamanie kursu złotówki względem franka, strasząc wiele polskich rodzin z frankowymi kredytami na głowie. Okazało się, że straszenie było zdecydowanie na wyrost, a wszyscy, którzy zaciągnęli zobowiązania w tej walucie, mogą spać spokojnie.

derwik3

Słaby frank - tańszy kredyt

Wynik referendum zaskakuje o tyle, że sondaże przedreferendalne dawały przeciwnikom znacznie mniejszą przewagę nad zwolennikami.

Decyzja Szwajcarów przekłada się natomiast na osłabienie szwajcarskiego franka i spadek cen złota. Jednak to tylko jednorazowy proces. Wbrew pozorom referendum to nie prowokowało zbyt dużych emocji. Wydaje się wręcz, że już jutro inwestorzy o nim zapomną, a kursy obu aktywów będą uzależnione od szeregu innych czynników.

W przypadku pary EUR/CHF takim potencjalnym impulsem będą przede wszystkim informacje płynące z europejskiej i szwajcarskiej gospodarki. W tym wypadku na wydarzenie grudnia na rynku EUR/CHF kreowane są najbliższe posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Narodowego Banku Szwajcarii.

W przypadku złota proces ujawniania się wpływu innych czynników już mam miejsce. Jego nocny spadek to pochodna również obserwowanej dziś wyprzedaży na całym rynku surowcowym, jak również wpływ pogorszenia się krótkoterminowej sytuacji technicznej na wykresie złota w wyniki jego piątkowej wyprzedaży.

derwik3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
derwik3