Trwa ładowanie...
dac6t6o

Fundusz kapitałowy Black Pearls VC pozyskał 20 mln zł dla 9 start-upów

Warszawa, 17.02.2016 (ISBnews) - Fundusz kapitałowy Black Pearls VC zapewnił finansowanie dla dziewięciu projektów start-upowych dzięki publicznym i prywatnym koinwestorom - m.in. NCBR, ARP Ventures i JEREMIE Seed Capital Województwo Pomorskie FIZ, podał fundusz. Łącznie pozyskał dla spółek z portfela inwestycyjnego Black Pearls LQT Fund 20 mln zł.

Share
dac6t6o

Black Pearls LQT Fund skupia dziewięć spółek celowych pracujących nad innowacyjnymi projektami. Wszystkie otrzymały finansowanie z programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Kwota inwestycji wynosi od 500 tys. zł do 2 mln zł.

"Dzięki współpracy z tak dużym publicznym koinwestorem w ciągu roku zapewniliśmy finansowanie dziewięciu innowacyjnym projektom. W rekordowo krótkim czasie zrealizowaliśmy plan inwestycyjny obliczony pierwotnie na trzy lata i mogliśmy zamknąć jeden z naszych portfeli inwestycyjnych, Black Pearls LQT Fund" - powiedział współzałożyciel i partner zarządzający Black Pearls VC Marcin Kowalik, cytowany w komunikacie.

NCBR zaprosił do współpracy prywatnych inwestorów. Ich zadaniem było wyszukanie najbardziej obiecujących innowacyjnych pomysłów, które powstały w środowisku naukowym, a następnie współfinansowanie ich we wczesnej fazie rozwoju. NCBR zapewnił 80% bezzwrotnego finansowania, wyjaśniono.

"Gdańscy przedsiębiorcy [Black Pearls VC] zainteresowali innowacyjnymi pomysłami ze swojego portfela także innych koinwestorów - publicznych i prywatnych. Wśród nich jest m.in. Jeremie Seed Capital Województwa Pomorskiego Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który zainwestował 1 mln zł w projekt biometrii głosowej. Spółka Voicelab.AI pracuje nad systemem logowania się za pomocą głosu, który zastąpi numery PIN, loginy i hasła w call center i aplikacjach mobilnych. Z kolei spółka Agencji Rozwoju Przemysłu ARP Venture wraz z Black Pearls VC objęła udziały w Plurimum. Ta innowacyjna firma pracuje nad poliwęglanową plombą z kodem kreskowym, która pomoże m.in. branży transportowej w ewidencji towaru" - czytamy dalej.

dac6t6o

Przy jednym z projektów Black Pearls VC ściśle współpracuje z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Collegium Medicum UMK. To system piktogramów na opakowania z lekarstwami tworzony przez spółkę Piktorex. Wszystkim pacjentom ma pomóc w zrozumieniu dawkowania leków, podano również.

"Zamknięcie portfela zawsze kończy pewien etap. Czekamy, aż projekty dojrzeją, pojawią się wyniki badań, albo projekt wejdzie na ścieżkę komercjalizacji i będzie szukać drugiej rundy finansowania. Nie wykluczam dokapitalizowania funduszu kolejnymi środkami i zwiększenia inwestycji. Doświadczenia pokazały, że nasz model zadziałał bardzo dobrze. Z jednej strony, miała na to wpływ specjalizacja, z drugiej - bardzo dobry proces inwestycyjny uszyty pod projekt R&D oraz dużo czasu poświęconego na edukację naukowców i rozmowy na uczelniach" - podsumował Kowalik.

BRIdge Alfa to program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mający na celu zwiększenie liczby komercjalizacji projektów badawczych w polskich jednostkach naukowych. W programie udział bierze 10 tzw. wehikułów stworzonych przez prywatnych inwestorów. Każdy z nich wybiera innowacyjne pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym, weryfikuje je w trakcie badań i pomaga im w wejściu na rynek, tworząc spółki celowe. Budżet jednego wehikułu to od 5 do 20 mln zł, a bezzwrotne dofinansowanie ze strony NCBR wynosi 80%.

Black Pearls VC jest funduszem kapitałowym wspierającym rozwój polskich innowacji. Fundusz wspierany jest polskim kapitałem oraz unikalną wiedzą i doświadczeniem aniołów biznesu.

(ISBnews)

dac6t6o

Podziel się opinią

Share
dac6t6o
dac6t6o