Trwa ładowanie...

Fundusz Kościelny jednak zostaje, nie będzie odpisu podatkowego na kościół. Rząd zrobił biskupom prezent

Rząd zarzucił przygotowywaną od wielu lat reformę zasad finansowania kościołów i związków wyznaniowych. Wpłaty z budżetu do Funduszu Kościelnego miały zastąpić dobrowolne odpisy podatkowe obywateli. Biskupi, choć już przystali na takie rozwiązanie, cały czas jednak obawiali się, że uszczupli to kasę Kościoła Katolickiego.

Fundusz Kościelny jednak zostaje, nie będzie odpisu podatkowego na kościół. Rząd zrobił biskupom prezentŹródło: PAP, fot: ABACA
d33k32g
d33k32g

Jak dowiedział się serwis Gazeta.pl Next w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, żadne prace nad reformą zasad finansowania kościołów i związków wyznaniowych nie są prowadzone. To właśnie do MSWiA należą kwestie dotyczące stosunków Państwa z Kościołem Katolickim.

Reformę tę zapoczątkował jeszcze rząd Donalda Tuska. Chodziło o likwidację Funduszu Kościelnego, który został powołany przez komunistów w 1950 roku jako rekompensata za majątki odebrane Kościołowi Katolickiemu.

Wideo: parafia, która produkuje własną markę piwa

W zamian zaproponowano wprowadzenie odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. rocznego podatku PIT. Mechanizm ten wzorowano na 1 proc. odpisie na organizacje pożytku społecznego.

d33k32g

Choć biskupi wstępnie zgodzili się na takie rozwiązanie, nie mieli pewności, ilu obywateli zdecyduje się na dobrowolne oddanie 0,5 proc. podatku na Kościół Katolicki i czy wpływy nie spadną.

Pozostawienie Funduszu Kościelnego było kuszącą wizją, tym bardziej że wpłaty z budżetu w ostatnich latach rosną w bardzo szybkim tempie.

Jak przypomina Gazeta.pl Next, w 2000 r. do Funduszu Kościelnego trafiło 70 mln zł z budżetu państwa, dziesięć lat później 86 mln zł, a w 2014 r. było to 94 mln zł. Za rządów PiS kurek z pieniędzmi został odkręcony mocniej - w 2017 r. do Funduszu Kościelnego trafiły ponad 133 mln zł, a w tym roku będzie to więcej niż 157 mln zł.

Wirtualna Polska poprosiła o komentarz księdza Pawła Rytela-Andrianika, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

d33k32g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k32g