Trwa ładowanie...

Fundusze akcji amerykańskich spółek zarobiły najwięcej

W marcu, tak samo jak w całym pierwszym kwartale, największe zyski spośród funduszy inwestycyjnych przyniosły te inwestujące w akcje spółek amerykańskich. Z kolei najgorszą inwestycją okazały się fundusze akcji polskich.

Fundusze akcji amerykańskich spółek zarobiły najwięcejŹródło: Jupiterimages
d39j7zy
d39j7zy

Ponad połowa - dokładnie 53 proc. - spośród ponad 400 monitorowanych przez nas otwartych funduszy inwestycyjnych zakończyła marzec na plusie. Jest to zatem wynik nieco lepszy od zanotowanego w lutym (44 proc.). Jak widać zamieszanie z Cyprem, choć bardzo medialne, wywarło jednak umiarkowany wpływ na rynki i generalnie nie było specjalnie dotkliwy dla amatorów funduszy, choć nie dla wszystkich.

Częściowo dzięki wzrostom cen akcji, a częściowo dzięki osłabieniu złotego wobec dolara, grupą funduszy, która przyniosła inwestorom najwyższe zyski, były fundusze akcji amerykańskich. Średnia miesięczna stopa zwrotu w przypadku złotowych jednostek uczestnictwa wyniosła 4,9 proc. Skalę wpływu kursu walutowego na ten wynik obrazuje zysk zanotowany na jednostkach rozliczanych w dolarach, który wyniósł 1,6 proc.

Powody do zadowolenia z osłabienia złotego mają też z pewnością osoby, które zainwestowały w fundusze papierów dłużnych denominowanych w amerykańskiej walucie. Licząc w złotych średni zysk w przypadku tej kategorii produktów sięgnął 3,6 proc. Dla porównania, w dolarach było to 0,1 proc.

Po dwóch kolejnych miesiącach kończonych na minusach, w marcu zyski pokazały funduszy polskich obligacji. Strategie uniwersalne przyniosły inwestorom średnio 0,1 proc. zysku, ale już te opierające się wyłącznie na papierach skarbowych dały zarobić 0,6 proc. Na 0,3-proc. plusie miesiąc zakończyły także fundusze rynku pieniężnego. Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych kategorii funduszy, których polityka inwestycyjna koncentruje się na krajowym rynku, mieliśmy do czynienia ze względnie niewielkimi, ale jednak stratami. Najsłabiej wśród nich, a jednocześnie wśród wszystkich 26 kategorii funduszy, wypadły fundusze akcji polskich uniwersalne, notując średnio 2,1-proc. stratę. Zdecydowanie lepiej wypadły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które co prawda również zakończyły miesiąc na minusie, ale dużo mniejszym (-0,3 proc.).

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

W podsumowaniach dwóch ostatnich miesięcy zwracaliśmy uwagę na relatywnie dobre wyniki funduszy korporacyjnych papierów dłużnych w porównaniu z funduszami obligacji uniwersalnych i skarbowych. Jak można przeczytać w powyższej tabeli, marzec fundusze te zakończyły średnio na całkiem sporym, 0,7-proc. minusie, niwelując niemal cały zysk wypracowany w poprzednich dwóch miesiącach. Trzeba tu jednak odnotować, że tak słaby wynik to zasługa tylko jednego z trzynastu funduszy należących do tej grupy. Felernym funduszem po raz kolejny na przestrzeni ostatnich miesięcy okazał się Idea Premium, tracąc tylko w marcu przeszło 12 proc. Gdyby wyłączyć go z tej grupy przy obliczaniu średniej, wyniosłaby ona plus 0,3 proc.

Podobnie jak i w marcu, najlepszą inwestycją pierwszego kwartału były fundusze akcji amerykańskich (średnio 13,8 proc. zysku), a najgorsza fundusze akcji polskich uniwersalne (średnio 2,2 proc. straty).

Bernard Waszczyk,
Open Finance

d39j7zy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39j7zy