Fundusze private equity motorem pierwotnego rynku akcji w Europie - PwC (opinia)

05.04. Warszawa (PAP) - Łączna wartość IPO na giełdach w Europie wyniosła w I kw. tego roku 3,2 mld euro, z czego 28 proc. stanowiły oferty funduszy private equity - wynika z...

05.04.2013 | aktual.: 05.04.2013 07:08

05.04. Warszawa (PAP) - Łączna wartość IPO na giełdach w Europie wyniosła w I kw. tego roku 3,2 mld euro, z czego 28 proc. stanowiły oferty funduszy private equity - wynika z kwartalnego raportu PwC. Zdaniem jego autorów trend ten może się utrzymać.

Jak wynika z kwartalnej ankiety PwC "IPO Watch Europe" dwie z pięciu największych ofert w minionym kwartale w Europie - spółek Countrywide (0,2 mld euro, sektor nieruchomości) oraz Esure (0,7 mld euro, sektor ubezpieczeń) - związane były z wyjściem dotychczasowych właścicieli - funduszy private equity.

"Tego rodzaju oferty stanowiły aż 47 proc. łącznej wartości wszystkich IPO w Londynie oraz 28 proc. łącznej wartości IPO w całej Europie w minionym kwartale. Można przypuszczać, że powyższy trend będziemy obserwować w kolejnych miesiącach" - napisano w komentarzu do raportu.

Z raportu wynika, że na najważniejszych giełdach europejskich w I kwartale 2013 r. łączna wartość ofert objętych badaniem wyniosła 3,2 mld euro, o 40 proc. więcej niż w I kwartale roku 2012, kiedy to łączna wartość ofert wyniosła 2,3 mld euro. W porównaniu do IV kwartału 2012 r. wartość ofert była niższa o blisko 60 proc.

Największe IPO w I kwartale 2013 r. miało miejsce na Deutsche Boerse - wartość oferty spółki LEG Immobilien (sektor nieruchomości) wyniosła 1,2 mld euro. Na kolejnych pozycjach uplasowały się oferty na giełdzie w Londynie - spółki Esure oraz Greencoat UK Wind (0,3 mld euro, działalność inwestycyjna).

"Sytuacja na giełdach europejskich w pierwszym kwartale zdaje się potwierdzać nadchodzące ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych, zwłaszcza, że duża liczba spółek jest już gotowa na IPO. Największy wzrost aktywności powinniśmy obserwować w sektorach: finansowym, ubezpieczeniowym i nieruchomości" - powiedział cytowany w komentarzu do raportu Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

"Duża część funduszy private equity już wcześniej rozważała debiut giełdowy jako jedną ze strategii wyjścia dla wielu posiadanych spółek portfelowych, jednak nie sprzyjały temu zmienność i niepewność na rynkach kapitałowych. Powodzenie ofert Countrywide i Esure powinno przyczynić się do wzrostu zaufania zarówno wśród inwestorów, jak i wśród spółek wstrzymujących się jeszcze z decyzją o debiucie giełdowym" - dodał.

W I kwartale 2013 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 13 debiutów (12 na NewConnect oraz 1 na rynku głównym). Łączna wartość IPO wyniosła 60 mln euro, z czego aż 57 mln euro stanowiła oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości. Drugą i trzecią największą ofertą w Warszawie były IPO spółek z rynku alternatywnego - Medica Pro Familia (0,7 mln euro) oraz Setanta Finance Group (0,6 mln euro).

Z raportu wynika, że I kwartał 2013 r. cechował się niższą aktywnością na warszawskim rynku alternatywnym zarówno w odniesieniu do IV kwartału 2012 roku, kiedy to odnotowano 16 IPO o łącznej wartości 21 mln euro, jak i względem analogicznego kwartału ubiegłego roku (21 IPO o łącznej wartości 6 mln euro). (PAP)

mj/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)