Trwa ładowanie...
brexit

Funt podrożał, ale nadal kosztuje mniej niż 5 złotych

Notowania brytyjskiej waluty podbiła ponownie kwestia Brexitu, a raczej konieczność złagodzenia stanowiska brytyjskiego rządu w tej sprawie.

Share
Funt podrożał, ale nadal kosztuje mniej niż 5 złotych
Fot: Bartosz Wawryszuk
d2iz0k5

Kurs funta powoli się stabilizuje po decyzji Wysokiego Trybunału Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. Od początku miesiąca notowania brytyjskiej waluty zdrożały o około 10 gorszy. Nie oznacza to jednak, że jest ona droga. Nadal jej cena znajduje się znacznie poniżej 5 złotych.

Cena funta waha się w piątek w okolicy poziomu 4,85 zł. Jeszcze we wtorek popołudniu, kiedy polscy inwestorzy świętowali, jego cena wynosiła 4,75 zł.

d2iz0k5

Notowania funta w listopadzie

Notowania brytyjskiej waluty podbiła ponownie kwestia Brexitu, a raczej konieczność złagodzenia stanowiska brytyjskiego rządu w tej sprawie. Wymiar sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii orzekł bowiem, że gabinet Theresy May musi mieć zgodę parlamentu, aby rozpocząć formalną procedurę wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Inwestorzy natomiast wiedzą, że tam jest więcej zwolenników wspólnoty, co zmniejsza prawdopodobieństwo tzw. "twardego Brexitu".

Biorąc pod uwagę cenę funta sprzed dwóch miesięcy i tak obecną cenę można nazwać "promocyjną". Na początku września kosztował on około 5,20 zł, a w czerwcu, kiedy Brytyjczycy głosowali w sprawie Brexitu, jego notowania sięgały 5,70 zł.

Notowania funta na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy

d2iz0k5

Sytuacja złotego względem pozostałych walut jest spokojna. Ostatnie kilka godziny przyniosło jej stabilizację. Większego wpływu nie miało obniżenie przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognoz wzrostu PKB za ten rok. Według instytucji w 2016 roku polska gospodarka urośnie o 3 procent, a nie jak wcześniej prognozowano o 3,6 procent.

d2iz0k5

Podziel się opinią

Share
d2iz0k5
d2iz0k5