Futures - inicjatywa nadal jest po długiej stronie rynku
Piątkowe notowania na rynku kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek rozpoczęły się neutralnie, kurs otwarcia został ustalony na poziomie 2 165 pkt, czyli od samego początku FW20Z09 były kwotowane 4 pkt poniżej kursu odniesienia.
Początek handlu charakteryzował się niezdecydowaniem inwestorów odnośnie kierunku zawierania transakcji, po początkowym gwałtownym spadku nastąpiło równie szybkie odrobienie strat, które natomiast zakończyło się kolejną wyprzedażą. Niespełna 30 minut po godzinie 10.00 grudniowe kontrakty zaczęły wyraźnie zyskiwać i osiągać coraz wyższe poziomy, popyt inwestorów wywindował dzienne maksimum FW20Z09 do 2 177 pkt. Ostatecznie po realizacji zysków w ostatniej godzinie sesji kurs zamknięcia grudniowych kontraktów terminowych na indeks 20 największych spółek został ustalony na poziomie 2 165 pkt. FW20Z09 w porównaniu do czwartkowego zamknięcia straciły 0,18%, przy wolumenie obrotów wynoszącym 31,9 tys.
Ostatnia sesja minionego tygodnia przebiegła bez fajerwerków. Na wykresie grudniowej serii kontraktów terminowych pojawiła się świeca doji, informująca o całkowitej równowadze sił rynkowych, a tym samym o braku pomysłu, co do dalszego kierunku. Prawdopodobnie gracze będą czekali na zewnętrzny impuls, którego dzisiejsza sesja nie dostarczy, ze względu na brak istotnych danych makroekonomicznych. Jak długo kupujący wybronią wsparcie będące połową środowego białego korpusu (2 146 pkt), będą mieć szansę na kierowanie rynku na wyższe poziomy. Taki scenariusz jest nadal bardzo prawdopodobny ze względu na aktualną ciągle dywergencję hossy, jaka pojawiła się pomiędzy RSI i Composite Index w ubiegłą środę. Mankamentem jakichkolwiek działań jest ADX. Indykator ten, obrazujący siłę trendu, porusza się w strefie niskich wskazań, a to oznacza, że aktualnie notowania kontraktów terminowych poruszają się w konsolidacji. Jej zakres jest dość szeroki, bo wyznaczony przez poziomy 2 111 – 2 320 pkt. Wewnątrz tego przedziału
możemy się doszukać kanału spadkowego (albo formacji flagi), które są zapowiedzią kontynuacji poprzedzającego trendu wzrostowego. Ale kluczowym poziomem oporu jest 2 250 pkt, gdzie zbiegają się dwie bariery podażowe. Jedna z nich to 61,8 proc. zniesienia spadków zaczynających się w końcówce sierpnia, drugi opór wynika z górnej linii wspomnianego kanału (flagi). Z technicznego punktu widzenia, strona kupująca ma szansę na atak na opór znajdujący się na 2 250 pkt i tym samym ryzyko związane z zajmowaniem długich pozycji wydaje się być mniejsze.
BM Banku BPH