Futures - poniżej sierpniowego szczytu

Wtorkowe przełamanie strefy wsparcia Fibonacciego: 2357 - 2362 pkt wygenerowało krótkoterminowy sygnał słabości rynku kontraktów.

Jak pamiętamy, strefa odznaczała się "podwyższoną wiarygodnością", gdyż dokładnie w tym rejonie cenowym przebiegała także linia Pitchforka. Ostatecznie wygenerowany sygnał słabości w sposób właściwy określił bieżące nastroje rynkowe, gdyż fala korekcyjna dotarła wczoraj do kolejnej zapory popytowej: 2304 - 2310 pkt. Warto jednak nadmienić, że zanim to nastąpiło byki próbowały również (w porannej fazie notowań) nie dopuścić do przełamania zakresu wsparcia: 2334 - 2338 pkt. Niestety te próby okazały się mało efektywne i ostatecznie strefa „rozleciała się” pod naporem podaży.

Obraz
© Wykres FW20Z09 - skala dzienna

Na pewno sprzymierzeńcem działań podejmowanych przez sprzedających były wczoraj czynniki zewnętrzne. Już bowiem od samego początku środowych notowań dało się zauważyć silną przewagę niedźwiedzi na rynkach europejskich. Odzwierciedleniem tego było między innymi dotarcie niemieckiego DAX-a do ważnego obszaru wsparcia: 5550 - 5580 pkt. Po opublikowaniu odczytów makroekonomicznych z USA (zamówienia na dobra trwałego użytku) sytuacja na rynkach zaczęła się jednak stabilizować. Z punktu widzenia kontraktów na WIG 20 warto nadmienić, że bykom udało się z obszaru wsparcia: 2304 - 2310 pkt zainicjować niewielki ruch odreagowujący.

Niestety w popołudniowej fazie notowań (za sprawą coraz silniej zniżkujących indeksów amerykańskich) niedźwiedzie ponownie zaatakowały, całkowicie przejmując kontrolę na parkiecie. Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2300 pkt, co stanowiło niemalże dwuprocentowy spadek wartości FW20Z09 w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia.

Wczorajsze przełamanie kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2334 - 2338 pkt sprawiło, że kontrakty przedostały się również poniżej poziomu cenowego wytyczonego na bazie sierpniowego szczytu. Biorąc pod uwagę klasyczną analizę techniczną trudno zatem zaistniałą sytuację interpretować w kategoriach pozytywnych. Proszę jednak zwrócić uwagę (wspominałem o tym w swoim wczorajszym opracowaniu), że kontrakty zbliżają się obecnie do ważnego obszaru wsparcia Fibonacciego: 2269 - 2278 pkt, gdzie przebiega również środkowa linia Pitchforka. Zakładam, że popyt uaktywni się tutaj i nie dopuści tak łatwo do zanegowania wskazanej zapory popytowej. Gdyby bowiem rozegrał się inny scenariusz i ostatecznie zwycięzcami tej potyczki okazali się sprzedający, układ techniczny wykresu w skali dziennej pogorszyłby się, a to w konsekwencji zapowiadałoby kontynuację ruchu spadkowego. Zwracam również uwagę na możliwość naruszenia strefy: 2269 - 2278 pkt. Bazując bowiem na historycznych obserwacjach zachowań rynku w tego typu
newralgicznych pułapach cenowych należy stwierdzić, że często dochodzi do ich naruszeń, po czym sytuacja na rynku ulega diametralnej zmianie. Należy zatem dość elastycznie reagować tutaj na wszelkie „informacje” przekazywane nam przez rynek.

Tak czy inaczej w rejonie w/w zakresu cenowego spodziewam się silnej presji popytowej. Jeśli zatem notowania kontraktów zaczęłyby konsekwentnie przebiegać poniżej poziomu: 2269 pkt, powstałe wyłamanie można by już potraktować jako sygnał sprzedaży wygenerowany na bazie horyzontu dziennego (z punktu widzenia horyzontu intradayowego analogiczny sygnał już obowiązuje, a do jego wygenerowania doszło w momencie przełamania strefy: 2357 - 2362 pkt). Zanegowanie zakresu: 2269 - 2278 pkt powinno zatem implikować test kolejnej bariery popytowej: 2223 - 2228 pkt.

Wracając jeszcze do kwestii kluczowego obecnie wsparcia: 2269 - 2278 pkt warto nadmienić, że obserwację wymienionego zakresu powiązałbym z obserwacją analogicznego pod względem wiarygodności przedziału cenowego na WIG-u 20: 2255 - 2261 pkt.

W swoim pierwszym komentarzu online zaprezentują strefę oporu Fibonacciego, po przełamaniu której potencjalny ruch odreagowujący mógłby wejść w nieco bardziej dynamiczną fazę. Na zakończenie warto również przypomnieć, że o 13.30 zostaną dzisiaj opublikowane ważne dane makroekonomiczne z USA (PKB za III kwartał). Ten czynnik bezsprzecznie zatem zdeterminuje przebieg popołudniowej fazy czwartkowego handlu.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)