Futures: ponowna poprawa nastrojów

Piątkowy handel na rynku terminowym rozpoczął się wyraźnie poniżej czwartkowego zamknięcia.

Pierwszy kurs FW20H10 wypadł na poziomie 2 232 pkt, co stanowiło reakcję na spadki na światowych rynkach wywołane decyzją FED o podwyższeniu stopy dyskontowej. Pół godziny po rozpoczęciu notowań rynek osiągnął dzienne minimum (2 224 pkt), po czym atmosfera na parkiecie zaczęła się poprawiać. Przed 10:00 kwotowania marcowej serii wyszły na moment ponad kreskę, ale inwestorzy zaczęli się wahać i w kolejnych godzinach rynek konsolidował się w okolicach 2 250 pkt. O 14:30, w ślad za dobrymi danymi zza oceanu, notowania przekroczyły poziom odniesienia. Po osiągnięciu pułapu 2 273 pkt (sesyjne maksimum), nastąpiło lekkie cofnięcie i ostatecznie handel zakończył się na poziomie 2 265 pkt (+0,22%). Dzienny wolumen wyniósł 55,5 tys. sztuk, LOP wrósł do 107,9 tys. pozycji, zaś baza, po cofnięciu indeksu na fixingu, wynosi +16 pkt.

Sesja kończąca tydzień powstrzymała złe nastroje, jakie zbierały się nad rynkiem od czwartku. Mimo słabego rozpoczęcia notowań, zamknięcie wypadło już na plusach, a na wykresie FW20H10 pojawiła się wysoka biała świeca. Strona kupująca ponownie wróciła do gry, ale bieżące opory nie zostały sforsowane. Sytuacja techniczna nie uległa zatem istotnemu poprawieniu, nadal strona popytowa musi zmierzyć się z strefą oporów zlokalizowanych pomiędzy 2 291 - 2 338 pkt (znajdują się tam: luka bessy, 38,2% zniesienia fali spadkowej zapoczątkowanej w styczniu oraz połowa czarnego korpusu z 4 lutego).

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

Krótkoterminowe wskaźniki nadal opowiadają się po stronie kupujących, dodatkowo piątkowe wzrosty spowodowane były angażowaniem się nowych graczy (a raczej nowego pieniądza) po długiej stronie rynku, o czym świadczy dodatnio względem kursów skorelowana LOP. Za dalszą możliwością wzrostowego odbicia przemawia także aktualna sytuacja techniczna. Czwartkowa sesja i początek piątkowej dokonały technicznej korekty kilkudniowych wzrostów, co oczyściło atmosferę i będzie sprzyjać dalszym próbom dźwigania rynku.

BM Banku BPH

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)