Fuzja prawna Alior Banku i części BPH nastąpi na początku listopada
Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH (bez kredytów hipotecznych klientów indywidualnych oraz TFI) planowane jest na początek listopada. Od dnia podziału Bank BPH nie będzie posiadał oddziałów ani placówek partnerskich, podał BPH.
Od momentu podziału Bank BPH będzie obsługiwał wyłącznie klientów indywidualnych posiadających w tym banku kredyty hipoteczne. Pozostałe produkty zostaną przeniesione do Alior Banku.
"Od dnia podziału Bank BPH nie będzie posiadał oddziałów ani placówek partnerskich. Wszystkie placówki zostaną przejęte przez Alior Bank, choć jeszcze przez pewien czas zachowają oznakowanie Banku BPH. Obsługa kredytu hipotecznego i kontakt z bankiem będą możliwe wyłącznie poprzez kanały zdalne: infolinię, e-mail, za pośrednictwem bankowości internetowej oraz listownie" - czytamy w komunikacie.
Po planowanym podziale Banku BPH wszystkie pozostałe produkty dla klientów indywidualnych, SME oraz korporacyjnych, m.in.: konta osobiste, rachunki firmowe, karty, kredyty gotówkowe, kredyty dla firm, kredyty hipoteczne dla klientów biznesowych, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne oraz rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH zostaną przeniesione do Alior Banku na niezmienionych warunkach.
"Oznacza to, że osoby posiadające w Banku BPH kredyt hipoteczny oraz inne produkty, od dnia podziału Banku BPH będą klientami dwóch banków" - czytamy także.
Placówki oznaczone logo Banku BPH nie będą prowadzić obsługi produktów Alior Banku, z których klienci korzystali przed połączeniem z BPH. Placówki oznaczone logo Alior Banku bezpośrednio po planowanym połączeniu nie będą prowadzić obsługi produktów przejętych z BPH.
W sierpniu br. prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj informował, że Alior chce zakończyć fuzję prawną z Bankiem BPH do końca października lub listopada tego roku - tak, by w IV kwartale 2016 r. w rachunku wyników były już widoczne wyniki Banku BPH. Celem jest zakończenie fuzji operacyjnej do końca marca 2017 r.
Alior Bank poinformował w kwietniu, że zawarł z grupą GE Capital umowę dotyczącą nabycia wydzielonej części Banku BPH. Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności BPH wynosi 1,225 mld zł (z zastrzeżeniem korekt). Transakcja nie obejmuje zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.
Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat. Sfinalizowanie transakcji planowane jest na IV kwartał 2016 r.
Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.
(ISBnews)