Trwa ładowanie...
gaz łupkowy
16-12-2011 10:48

Gaz łupkowy - nowa branża na rynku pracy

W Polsce powstaje nowa branża, która może zatrudnić nawet 100 tys. osób. Firmy gwarantują fachowcom ogromne zarobki, inwestują w sprzęt oraz na masową skalę zatrudniają pracowników.

Gaz łupkowy - nowa branża na rynku pracy
d36w2lj
d36w2lj

*Magazyn Rekruter: *Jaki jest profil Państwa firmy? Jakiego typu usługi Państwo dostarczają?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *W tej chwili spółka jest na etapie rozwoju, lecz zanim zacznie w pełni działalność biznesową trochę czasu musi upłynąć. United Oilfield Services będzie współpracować z firmami, które posiadają koncesje na wydobycie gazu łupkowego. W przyszłości będziemy zajmować się poszukiwaniami gazu, następie jego wydobyciem, jeżeli oczywiście obszar biznesowy wydobycia zostanie w spółce zorganizowany. Na początek jednak ruszamy z działem w obszarze sejsmiki, prace planujemy rozpocząć od lutego. Zakładamy, że grupa sejsmiczna będzie liczyła około 60 osób pracujących głównie w terenie. Do tej grupy będziemy szukać osób na różne stanowiska- pracę znajdą operatorzy maszyn, sejsmolodzy, osoby do transportu. Przebieg pracy wygląda tak, że grupa podzielona na dwie brygady, po pozyskaniu kontraktu jedzie w ustalony obszar i realizuje zlecenie. Wykonanie takiego zadania trwa od czterech do sześciu tygodni.

*Magazyn Rekruter: *Ilu pracowników obecnie zatrudnia firma oraz jak wyglądają plany na przyszłość?

d36w2lj

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Zaczęliśmy zatrudniać dopiero od września, dlatego też liczba pracowników wynosi jedynie 20 osób. Udało nam się już przeprowadzić rekrutację na kluczowe stanowiska. W niedługim czasie planujemy wdrożyć zintegrowany system informatyczny, dlatego też będziemy rekrutować osoby niezbędne do rozwoju tego systemu. Główną falę zatrudnienia planujemy na styczeń przyszłego roku. W planach mamy pozyskanie nie tylko specjalistów z dużym doświadczeniem, ale również absolwentów wyższych uczelni. Przyszły rok planujemy zamknąć zatrudniając 1000 osób.

*Magazyn Rekruter: *Na jakie stanowiska i w jakich miastach będą to zatrudnienia?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *W Warszawie, gdzie będzie się mieściło nasze biuro, planujemy zatrudnić około 80 osób. Będą to głównie pracownicy finansowi, administracyjni oraz HR-u. Planujemy również zatrudnienie poza Warszawą, głównie w Toruniu, ponieważ tam gromadzimy wszelkie urządzenia do prowadzenia naszych prac. Spółka w obszarze sejsmiki, tak jak wspomniałam wcześniej, będzie działała w dwóch grupach, z których każda podzielona jest na dwie brygady. Zatrudnienie w każdej z tych brygad w zasadzie się powiela. Są stanowiska, jak na przykład asystent kierownika, na które poszukujemy ludzi niedoświadczonych, studentów czy świeżo upieczonych absolwentów. Inne stanowiska, na które będziemy rekrutować, to między innymi kierownik transportu, kierownik produkcji, inżynier elektronik, kierowca czy operator wibratora. Łącznie planujemy zatrudnić ok. 1000 osób.

Magazyn Rekruter: Czy korzystają Państwo z agencji zatrudnienia, czy jedynie z własnego działu rekrutacji?

d36w2lj

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Nawiązaliśmy kontakt z dużą ilością agencji, z jedną prowadziliśmy współpracę w obszarze stanowisk administracyjnych. Niestety niewiele agencji rekrutacyjnych ma na tyle bogate doświadczenie w reprezentowanej przez nas branży, aby móc z nami współpracować. Istnieją również agencje promujące temat gazu łupkowego ze względu na jego medialność oraz nadzieje, jakie pokłada w nim polska gospodarka. Wiele osób szukających pracy aplikuje do nas bezpośrednio, poprzez naszą stronę internetową, na której zamieszczamy informacje o stanowiskach do obsadzenia.

*Magazyn Rekruter: *Czy miała Pani kontakt z agencją, która próbowała rekrutować na specjalistyczne stanowiska? Jeśli tak, to jaka jest Pani opinia na temat jakości tych usług?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat sukcesów lub porażek ponieważ jeszcze nie nawiązaliśmy współpracy z agencjami, które wyszukiwałyby dla nas kluczowych specjalistów. Prowadziłam rozmowy z agencją mającą swoja siedzibę w Toruniu, jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że dobrze zna rynek. Niestety oferowane usługi na bardzo wyspecjalizowane stanowiska nie należą do najtańszych, więc prawdopodobnie współpraca zostanie nawiązana dopiero w momencie, gdy nie będziemy mogli znaleźć specjalisty we własnym zakresie.

d36w2lj

*Magazyn Rekruter: *Jak wygląda proces zatrudnienia w Państwa firmie?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Wszystko zależy od stanowiska. Udało nam się wypracować pewne zasady i tych zasad się trzymamy. Ogłaszamy się poprzez gazety takie jak Gazeta Wyborcza, a także poprzez portale internetowe, takie jak Pracuj.pl czy Praca.pl. Po pozytywny rozpatrzeniu CV zapraszamy kandydata. Po spotkaniu w dziale HR rekomendujemy kandydatów poszczególnym managerom, którzy podejmują ostateczną decyzję. Prócz standardowego procesu rekrutacji odbyliśmy spotkania ze studentami AGH, którzy z oczywistych względów nie posiadają doświadczenia zawodowego. Rekrutacja ta miała na celu sprawdzenie ich przystosowania do dość specyficznych warunków pracy czy umiejętności pracy zespołowej.

*Magazyn Rekruter: *Jakimi cechami powinien charakteryzować się kandydat?

d36w2lj

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Oczywistym jest, że innymi cechami powinna się charakteryzować osoba, która ma pracować w biurze, a innymi osoba do pracy w terenie. Poza biurem musza to być osoby asertywne, którym nie przeszkadza praca w trudnych warunkach. Asystenci wykonujący proste prace nie powinni odczuwać do tego awersji, mając świadomość, że jest to dopiero początek ich kariery zawodowej, przed nimi z pewnością jeszcze wiele interesujących wyzwań. Osoby biorące udział w rozwoju firmy, muszą charakteryzować się szerokimi umiejętnościami, ponieważ już na początku powinni być samodzielnymi, decyzyjnymi pracownikami. Konieczne jest zorganizowanie, determinacja w realizacji postawionych celów, a także umiejętność kontroli i organizacji własnej pracy.

*Magazyn Rekruter: *Na rynku istnieje bardzo duża konkurencja, jak zachęcacie kandydatów do pracy w Waszej firmie?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Myślę, że z pewnością wysokie zarobki oraz prestiż będą zachęcały kandydatów do aplikacji.

*Magazyn Rekruter: *A jak wygląda droga rozwoju takiego pracownika?

*Izabela Widelska- Strzalińska: *Wszyscy pracownicy będą przechodzić szkolenia. Osoby zatrudnione w styczniu już przez kolejny miesiąc będą pracować pod okiem doświadczonych sejsmologów. Oczywiście ich ścieżka kariery nie jest tak mocno rozbudowana, ponieważ są to już konkretne stanowiska.

d36w2lj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36w2lj