Trwa ładowanie...
d48ng6l
12-10-2016 13:59

Gaz-System: Trwają rozmowy nt. socjalizacji kosztów terminalu LNG

Warszawa, 12.10.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Energii i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadzą przy udziale zainteresowanych spółek rozmowy z Komisją Europejską dotyczące koncepcji socjalizacji kosztów terminalu LNG w Świnoujściu, poinformował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

d48ng6l
d48ng6l

"Są spotkania z Komisją Europejską, trwają dyskusje. Chodzi o taki mechanizm, w którym socjalizacja dotyczy tego, co niewykorzystane" - powiedział Stępień dziennikarzom.

"Liczyliśmy, że mechanizm zadziała od początku roku, ale rozmowy nie są łatwe" - dodał.

W 2015 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
zgłosiło projekt socjalizacji kosztów użytkowania terminala LNG w Świnoujściu. Celem proponowanego rozwiązania miało być zmniejszenie różnicy pomiędzy kosztem zakupów, a sprzedaży gazu na korzyść polskiej spółki.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to 5 mld m3 i - tj. ok. 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

d48ng6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ng6l