Trwa ładowanie...
d42b2lj
11-01-2016 16:35

Gaz System z pozwoleniami na budowę ważnych gazociągów

Gaz System ma pozwolenia na budowę dwóch kluczowych gazociągów w ramach Europejskiego Korytarza Północ - Południe - poinformowała w poniedziałek spółka.

d42b2lj

Chodzi o gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Hermanowice-Strachocina w województwie podkarpackim i gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Lwówek-Odolanów.

Gazociąg relacji Hermanowice-Strachocina o średnicy 700 mm i długości ok. 72 km; przebiega przez 7 gmin. Jego budowa ma się zakończyć w drugim kwartale 2018 r. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 296 mln zł.

Z kolei gazociąg Lwówek-Odolanów ma średnicę 1000 mm i długość ok. 168 km. Będzie przebiegał przez województwa wielkopolskie i dolnośląskie (na terenie 19 gmin). Budowa realizowana będzie w dwóch etapach; pierwszy etap obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km); drugi etap obejmuje połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km).

Ta inwestycja ma się zakończyć w czwartym kwartale 2018 r. Jej szacunkowa wartość to ok. 847 mln złotych.

d42b2lj

Budowa gazociągów ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Dzięki nim będzie można zwiększyć przepustowość systemu przesyłowego. Na inwestycji skorzystają też społeczności lokalne - Gaz System będzie corocznie odprowadzać podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie danej gminy.

W październiku 2013 r. Komisja Europejska przyznała obu inwestycjom status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym", czyli "Project of Common Interest".

Gazociąg Lwówek-Odolanów w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w kwocie 3,59 mln złotych.

Budowa gazociągów relacji Hermanowice-Strachocina i Lwówek-Odolanów planowana jest także do współfinansowania ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W latach 2015 - 2025 Gaz System chce wybudować w sumie ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, będą stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

d42b2lj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42b2lj