Gazociąg, którym będzie płynął gaz z terminala LNG gotowy do użytku
Jest zgoda wojewody zachodniopomorskiego na oddanie do użytku ostatniego odcinka gazociągu Szczecin - Lwówek. Dzięki niemu będzie można przesłać gaz z terminala LNG w Świnoujściu do centralnej Polski - podał w czwartek w komunikacie operator gazociągów przesyłowych Gaz System.
17.09.2015 10:55
Jak podkreślono w komunikacie uruchomienie tego odcinka oznacza jednocześnie zakończenie planu inwestycyjnego na lata 2009 - 2015, w ramach którego wybudowano w Polsce ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych.
Ukończony gazociąg wysokiego ciśnienia ma średnicę 700 mm i łączną długość ok. 188 km. Przebiega przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Budowano go w dwóch etapach; na odcinku Szczecin - Gorzów Wielkopolski o długości ok. 118 km oraz Gorzów Wielkopolski - Lwówek o długości ok. 70 km.
Na budowę odcinka Szczecin-Lwówek wydano 586,71 mln złotych, z czego 164,78 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
"Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane. W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i 2 tłocznie" - podkreślił cytowany w komunikacie spółki członek zarządu Gaz systemu Sławomir Śliwiński.
Jak zaznaczył, "inwestycje te pozwoliły na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, co znacznie poprawiło elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniło się do liberalizacji polskiego rynku gazu, a dla naszej spółki otworzyło nowe obszary biznesowe i poszerzyło grono klientów".
"Zrealizowana rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim, znacząco poprawiły techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu do Polski z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci" - podkreślił Ślwiński.
Jak ocenił, najważniejsze z wybudowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. gazociągów to połączenia Świnoujście-Szczecin, Gustorzyn-Odolanów, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.
Dyrektor pionu inwestycji w Gaz System Jakub Stypuła dodał, że "powodzenie tych projektów zależało w dużej mierze od odpowiedniego zorganizowania przez inwestora procesu inwestycyjnego".
"Autorskim pomysłem Gaz systemu są dostawy inwestorskie rur i armatury dla projektów strategicznych, za które odpowiedzialność przejął sam inwestor. Takie podejście przyczyniło się do zminimalizowania ryzyka, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zakupu" - podkreślił Stypuła.
Zauważył, że "skuteczna realizacja największych inwestycji gazowych w Polsce wymagała również wdrożenia odpowiednich narzędzi biznesowych w zakresie zarządzania projektami i właściwego przygotowania pracowników do realizacji nowych zadań". "Zbudowaliśmy w spółce kompetencje, które pozwalają skutecznie realizować inwestycje z zachowaniem wszelkich norm i obowiązujących standardów. Doświadczenia te są bardzo przydatne przy budowie kolejnych naszych inwestycji" - dodał.
Projekty Gaz Systemu były współfinansowane były z trzech programów unijnych, a największa kwota dofinansowania - łącznie ok. 1 mld złotych - pochodziła z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. To 30 proc. wartości całego planu inwestycyjnego zrealizowanego w latach 2009-2015.
Jak podała spółka kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego jest budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. zamierza w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także uruchomienie nowych połączeń gazowych z Czechami, Słowacją oraz Litwą.