GBP w centrum uwagi
Decyzją Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie, podobnie jak i program ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Jak dotąd gospodarka japońska rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, w związku z czym BoJ nie przedstawił zmian w swoich prognozach makroekonomicznych. JPY zareagował chwilowym umocnieniem, jednak perspektywa utrzymywania luźnej polityki monetarnej i zwiększenia programu skupu aktywów w przyszłości powinna sprzyjać utrzymaniu trendu wzrostowego na USDJPY w dłuższym terminie.
22.01.2014 10:31
Podczas środowej sesji poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,0%. Większej zmienności na dolarze kanadyjskim możemy się spodziewać jednak po publikacji komunikatu po posiedzeniu i podczas konferencji prasowej szefa BoC. Ostatnio Poloz wyrażał swoje zaniepokojenie niską inflacją. Ponadto problemem pozostaje niski wzrost gospodarczy. Gołębia retoryka z usta szefa BoC przyczyniła się w ostatnim czasie do deprecjacji CADa. Para USDCAD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym.
W centrum zainteresowania pozostają notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz dane z rynku pracy. W ostatnim czasie waluta brytyjska zyskała silnie na wartości za sprawą publikowanych lepszych danych. Dziś oczekiwane są kolejne solidne publikacje. Oczekuje się dalszego spadku stopy bezrobocia oraz liczby nowo ,0zarejestrowanych bezrobotnych. Stopa bezrobocia znajduje się coraz bliżej celu ustalonego w wytycznych dotyczących polityki monetarnej, co może rozbudzić oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych.
EURUSD
EURUSD oscyluje w zakresie 1,3520-1,3560. Obecnie para handlowana jest trochę powyżej 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej rozpoczętej jeszcze w listopadzie 2013 roku. Na wykresie dziennych notowania utrzymują się poniżej chmury ichimoku, co sprzyja dalszym spadkom na EURUSD.
EURGBP
EURGBP pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Luźna polityka monetarna ECB oraz perspektywa zacieśniania polityki monetarnej przez Bank Anglii powinny sprzyjać w dłuższym terminie aprecjacji funta względem euro. Notowania powinny przesuwać się w kierunku wsparcia na poziomie 0,8164, które wyznacza 61,8% zniesienia Fib.
GBPUSD
GBPUSD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Po wyłamaniu się górą z formacji trójkąta para kontynuuje wzrosty. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,6514, jednak w najbliższym czasie należy spodziewać się testu tegorocznego szczytu. Wsparcie w postaci zbiegających się linii tenkan i kinjun na wykresie dziennym znajduje się w rejonie 1,6410.
Anna Wrzesińska