Gdańsk/Prawie 400 miejsc w ramach "Wakacyjnego stażu 2016"

378 miejsc stażowych dla studentów lub absolwentów uczelni przygotowało 86 firm, fundatorów praktyk w ramach projektu "Wakacyjny Staż 2016" w Gdańsku. O jedno miejsce stażowe ubiegały się ponad 3 osoby. Projekt jest realizowany w Gdańsku od 2003 roku.

21.06.2016 15:10

We wtorek w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Gala Finałowa XIV edycji programu "Wakacyjny Staż". Podczas uroczystości pracodawcy-fundatorzy staży wręczyli nominacje studentom i absolwentom, których przyjęli do pracy na okres letni. Do tegorocznej edycji "Wakacyjnego stażu" zgłosiło się 1278 chętnych, spośród których staż zaproponowano 378 osobom, ocenionym jako najlepsze.

Spośród 86 fundatorów staży największą liczbę miejsc przygotowały w tym roku: Saur Neptun Gdańsk - 60 miejsc, Flextronics International Poland sp. z o.o. - 21 i DUON Marketing and Trading S.A. - 18. Staże trwają minimum miesiąc - od lipca do końca września. Wynagrodzenie za miesiąc pracy wynosi minimum 1100 zł brutto.

Studentka III roku elektroniki i telekomunikacji Politechniki Gdańskiej, Martyna Dąbrowska otrzymała staż w firmie Orange. "Chciałabym się wiele nauczyć, zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć wiedzę, co może się przydać w przyszłej pracy zawodowej" - tłumaczy.

Andrzej Nowakowski ze Straży Ochrony Portu Gdańsk podał, że jego spółka od kilku lat uczestniczy w projekcie i każdego roku oferuje staż jednej lub kilku osobom. Przyznał, że żałuje, iż w tym roku firma mogła zaoferować staż tylko jednej osobie. "To są młode osoby, prosto z uczelni, przynoszą nowe pomysły; jednego roku mieliśmy studenta informatyki, który zrobił nam rewolucję w firmie, dzięki której w spółce wdrożyliśmy nowe technologie"- tłumaczy.

Siedem miejsc stażowych przygotowała spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Reprezentująca spółkę Iwona Aleksandrowicz powiedziała, że firma uczestniczy w projekcie od wielu lat i z reguły każdego roku przygotowuje do 10. miejsc stażowych. "Traktujemy stażystę, jak każdego innego pracownika, jest zatrudniony w ramach umowy o pracę, ma wszystkie przywileje związane ze stosunkiem pracy, wykonuje zadania, jak każdy inny pracownik, oczywiście jest wdrażany, przyuczany; to nie jest tak, że tylko robi u nas kawę czy herbatę" - przekonuje.

"Traktujemy ten staż bardzo poważnie i chcemy, aby stażyści wyszli z naszej firmy z jakimś doświadczeniem, żeby im to pomogło w starcie na rynku pracy" - dodała. Powiedziała, że wielokrotnie zdarzyło się, że stażystom zaproponowano stałą pracę. Zaznaczyła, że dzięki udziałowi w projekcie firma tworzy bazę potencjalnych pracowników. "Jeśli pojawia się jakieś miejsce w firmie, to mamy już osoby, które ją znają, są częściowo wdrożone w jej działalność, też sprawdzone i to jest dla firmy bardzo duża wartość".

Jednym z fundatorów staży jest też Radio Gdańsk, bo jak powiedziała PAP Agnieszka Michajłow reprezentująca rozgłośnię, staże są jedną z metod rekrutacji pracowników, ale też formą pomocy młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy. "W tym roku wybraliśmy jedną osobę, studenta, który w naszej ocenie bardzo nam się przyda w redakcji internetowej" - dodała. Zaznaczyła, że stażyści mają szansę na stałe zatrudnienie w rozgłośni. "Do tej pory nie było jeszcze takiego stażu, który skończyłby się po miesiącu, bo staże trwały co najmniej trzy miesiące, a były przypadki, że trwały rok i półtora" - dodała.

Studiująca historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, Dominika Gałęzowska odbędzie staż w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Przyznała, że liczy, że dzięki stażowi uda jej się wzbogacić CV i być może otrzymać propozycję pracy.

Zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski powiedział podczas uroczystości, że z badań wynika, że ponad 20 proc. dotychczasowych stażystów znalazło pracę od razu po zakończeniu stażu, a większość była zadowolona z poprzednich edycji tego programu. 46 proc. stażystom zaproponowano możliwość zatrudnienia po zakończeniu stażu.

"Wakacyjny Staż" jest jednym z dwóch programów tego typu w Gdańsku. Od ubiegłego roku nawiązywaniu współpracy pomiędzy absolwentami a pracodawcami służy też program "Wypracuj przyszłość". Ten program jest całoroczny, nie tylko wakacyjny, staże mogą trwać znacznie dłużej niż miesiąc, mogą z niego korzystać nie tylko studenci i absolwenci uczelni, ale też absolwenci techników.

Intencją miasta organizującego wraz z przedsiębiorcami akcję "Wakacyjny Staż" jest pomoc studentom i absolwentom wyższych uczelni w zdobyciu nowych umiejętności oraz ułatwienie im wejścia na rynek pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)