Trwa ładowanie...
d16myft
20-11-2015 18:20

Gdańsk/ Zakład Utylizacyjny produkuje kompost z odpadów mokrych

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku produkuje kompost z odpadów mokrych segregowanych przez mieszkańców. Kompost ma być wykorzystywany do użyźnienia terenów zielonych w mieście. W przyszłym roku zakład planuje wyprodukować około 6 tys. ton kompostu.

Share
d16myft

Rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, Cyprian Maciejewski poinformował w piątek, że zakład, jako jeden z pierwszych w kraju, uzyskał pozytywną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczającą kompost do obrotu. "Jest to końcowy produkt procesu kompostowania odpadów mokrych segregowanych przez mieszkańców; planowane jest jego zastosowanie na szerszą skalę przy utrzymaniu gdańskiej zieleni" - podał. W przyszłym roku zakład planuje wyprodukować około 6 tys. ton kompostu, co oznacza odzyskanie około 20 proc. odpadów mokrych.

Starania o certyfikat ministerstwa trwały prawie dwa lata. "Udowodniliśmy, że dzięki skutecznej segregacji i wysortowaniu przez mieszkańców frakcji biodegradowalnej z odpadów można wyprodukować ekologiczny, dobrej jakości, a przede wszystkim bezpieczny nawóz pod rośliny ozdobne czy trawniki" - zaznaczył Wojciech Głuszczak, prezes zarządu zakładu utylizacyjnego.

Dotychczas zakład wykorzystywał kompost do rekultywacji nieczynnej kwatery składowiska odpadów. Teraz gdańska spółka planuje zaoferować kompost innym miejskim firmom np. Zarządowi Dróg i Zieleni (ZDiZ) do użyźnienia terenów zielonych w mieście.

Kierownik działu utrzymania zieleni w ZDiZ w Gdańsku, Ewelina Latoszewska oceniła, że rocznie firma jest w stanie zagospodarować około połowy planowanej produkcji produktu. Podała, że firmy są w trakcie ustaleń szczegółów współpracy. Na początku, w ramach testu, kompost ma być wykorzystywany do użyźnienia trawników o powierzchni ok. 10 ha (z 310 ha), przede wszystkim przy pasach drogowych.

d16myft

Nawóz powstaje w procesie kompostowania odpadów mokrych trafiających do zakładu utylizacyjnego w wyniku stosowania tzw. dualnego systemu zbierania odpadów komunalnych. Głuszczak zauważył, że "sukcesywnie wzrasta ilość oraz poprawia się jakość odpadów mokrych, co oznacza coraz większą rzetelność w segregowaniu odpadów w Gdańsku". Uważa, że decyzja ministerstwa oznacza też docenienie wysiłku mieszkańców i potwierdzeniem ekologicznego sensu ich pracy.

Kompost może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Zakład zapewnia, że kompost spełnia wszystkie przewidziane prawem normy i wymogi jakościowe.

Tzw. dualny (z podziałem na mokre i suche odpady) system zbierania odpadów komunalnych obowiązuje w Gdańsku od lipca 21013 roku, od wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej. Wcześniej, od 2011 r. system, w ramach pilotażu realizowały niektóre gdańskie dzielnice.

d16myft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16myft
d16myft