GDDKiA: obwodnicę Szczuczyna dokończy nowy wykonawca
Budowę obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi ekspresowej S61 dokończy nowy wykonawca - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poprzedni wykonawca zrezygnował z budowy w pierwszej połowie czerwca. Trasa powstanie z rocznym opóźnieniem.
Chodzi o budowę ponad 8-kilometrowej obwodnicy miejscowości Szczuczyn w ciągu drogi ekspresowej S61, wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej. Poprzedni wykonawca, firma FCC Construccion miała wybudować drogę za ok. 124 mln zł.
Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie Dyrekcja, mimo wielokrotnych wezwań do nadrobienia zaległości i realizacji inwestycji, FCC nie podjęła prac w wyznaczonym terminie. "Zaawansowanie budowy obwodnicy Szczuczyna szacowane jest na ledwie 16 procent w sytuacji, gdy upłynęła już przeszło połowa czasu przewidzianego na realizację całej inwestycji" - czytamy w komunikacie.
Dyrekcja zażądała również wypłaty bankowych gwarancji FCC. Takie gwarancje musi mieć każdy wykonawca inwestycji finansowanych przez GDDKiA.
Drogowcy zapowiadają, że po zakończeniu inwentaryzacji na placu budowy, ogłoszony zostanie nowy przetarg na realizację inwestycji. "Będzie to możliwe za kilka tygodni. Podpisanie umowy z nowym wykonawcą planowane jest na późną jesień tego roku. O przynajmniej rok przesunie się więc zakończenie kontraktu" - wskazano w komunikacie.
FCC Construccion poinformował w pierwszej połowie czerwca, że chce rozwiązać kontrakt na budowę obwodnicy Szczuczyna. Zdaniem wykonawcy GDDKiA źle przygotowała dokumentację inwestycji. Powodowało to, że zakres prac i kosztów był inny, niż określony na etapie przetargu.
Dyrekcja odpowiadała wówczas, że FCC nie chce budować drogi, bo jest w słabej kondycji finansowej. Hiszpański koncern FCC jest spółką-matką firmy Alpine Bau, która w maju poinformowała, że nie będzie budowała odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki wraz z mostem w Mszanie. W 2006 r. FCC wykupiła 80 proc. udziałów Alpine, a w 2012 r. przejęła także pozostałe udziały i stała się w 100 proc. właścicielem Alpine.
W ubiegłym tygodniu zostało wszczęte postępowanie upadłościowe Alpine Bau. Ten drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany zatrudnia ok. 15 tys. osób w Austrii i poza jej granicami.