Gdy rywalizacja w pracy staje się problemem
Wyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że jeden na pięciu zatrudnionych zrezygnował z posady z powodu rywalizacji w miejscu pracy. Pozostałe 26 proc. respondentów rozważa zmianę firmy podając za przyczynę osobę problematycznego konkurenta. Dla mieszkańców Polski nie stanowi to jednak problemu – 81 proc. uważa, że nie jest to czynnik motywujący do porzucenia obecnego stanowiska.
Monster.com - światowy lider w dziedzinie łączenia kandydatów z wymarzoną pracą, poprosił respondentów o odpowiedź na pytanie: Czy kiedykolwiek odszedłeś z pracy lub rozważałeś możliwość jej zmiany z powodu rywalizacji ze współpracownikami?. Ponad 3300 odpowiedzi dało jasny obraz sytuacji:
• 20 proc. respondentów odpowiedziało, że rywalizacja zmusiła ich do rezygnacji ze stanowiska,
• 26 proc. deklaruje, że rozważa odejście z tego powodu,
• 54 proc. stwierdziło, że konkurecja nie skłoni ich do porzucenia swojego zajęcia zarobkowego.
Narodem, który najbardziej narzeka na presję rywalizacji w pracy są Niemcy. 27 proc. respondentów twierdzi, że był to powód ich zmiany pracodawcy, a dla jednej trzeciej – motywacja do przemyśleń o ustąpieniu ze stanowiska. Stanowi to najwyższy wskaźnik w całym badaniu. Dla porównania – innym mieszkańcom Unii Europejskiej nie przeszkadza w tak dużym stopniu zjawisko współzawodnictwa. Tylko dla niecałych 20 proc. było to uzasadnienie dla pożegnania się z firmą, a prawie 60 proc. nie odczuwa z tego tytułu potrzeby odejścia.
Również pracownicy z Ameryki Północnej i Indii nie mogą znieść obecności kontrpartnera w środowisku zawodowym - prawie połowa respondentów z tych krajów twierdzi, że taka sytuacja może ich w ostateczności zmusić do zwolnienia się.
W przypadku Polaków kwestia wygląda odmiennie. Zdecydowana większość pracowników (81 proc.), potrafi poradzić sobie z rywalizacją i nigdy nie porzuciła pracy, ani nie rozważała jej porzucenia z tego powodu.
Rywalizacja w pracy nie musi być jedynie szkodliwa. Często może okazać się korzystnym elementem motywującym – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Firmy próbują pozyskać prawdziwe talenty, a jeśli zatrudnią osoby tak samo wykwalifikowane to istnieje ryzyko, że będą oni konkurować ze sobą o pozycję w organizacji. Kluczem jest zachowane równowagi. Współzawodnictwo w zespole powinno skłaniać do większego zaangażowania, a nie rodzić niepotrzebną zazdrość o osiągnięcia innego pracownika. Zawsze powinniśmy dążyć do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Możemy odkryć chociażby, że z kolegami z pracy łączą nas podobne zainteresowania czy hobby. To sprzyja zbudowaniu pozytywnej atmosfery. Jeśli jednak nie potrafimy utrzymać napięcia pod kontrolą – warto, byśmy umieli ustąpić i zdystansować się od swojego rywala. Najważniejsze jest przecież zachowanie dobrych stosunków w pracy, a nie szukanie sposobności do zemsty na konkurencie.
Wyniki międzynarodowej ankiety Monster.com przeliczone zostały w oparciu o głosy oddane przez respondentów między 5 - 19 maja 2014 roku. Jeden użytkowników mógł oddać tylko jeden głos. Światowe sondaże realizowane przez Monster.com są wiodącym rozwiązaniem online, badającym opinie na różne tematy związane z m.in. karierą, gospodarką, miejscem pracy. Badania nie mają charakteru naukowego i odzwierciedlają opinie tylko tych, którzy zdecydowali się wziąć w nich udział.