Gdynia/Ok. pół tysiąca pomysłów w konkursie "Gdyński Biznesplan"

Cukiernia z ciastkami i tortami wytwarzanymi w technologii 3D czy innowacyjne ubranka dla dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry - to niektóre z ok. pół tysiąca pomysłów, które wpłynęły w ramach tegorocznej edycji "Gdyńskiego Biznesplanu".

21.02.2016 12:30

W organizowanym od kilkunastu lat w Gdyni konkursie "Gdyński Biznesplan" do tej pory wzięło udział ok. 5,5 tys. osób.

Jego celem jest umożliwienie wprowadzenia w życie własnego pomysłu biznesowego na działalność gospodarczą. Konkurs jest adresowany przede wszystkim do osób nieprowadzących jeszcze takiej działalności, ale także do będących już na rynku małych przedsiębiorstw.

Anna Berg z Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (organizującego konkurs) podała, że w tegorocznej, czternastej edycji "Gdyńskiego Biznesplanu" wpłynęło 506 zgłoszeń, o ponad 30 więcej niż w ubiegłym roku. "Mamy 469 pomysłów biznesowych natomiast co z tego wyjdzie, okaże się niebawem" - dodała. W ramach drugiego etapu konkursu, do 31 marca jego uczestnicy mają przedstawić biznesplany. Teraz trwają szkolenia dotyczące przygotowania planu na biznes.

W tym roku można było składać projekty w trzech kategoriach: innowacyjne rozwiązania i technologie, przedsiębiorczy student (kategoria dedykowana studentom i wspierająca ich projekty biznesowe rokujące powodzenie na rynku) i open (dedykowana wszystkim pozostałym osobom zainteresowanym prowadzeniem własnego biznesu bądź rozszerzeniem już istniejącej firmy).

W tym roku najmłodszym uczestnikiem jest 18-latek, zaś najstarszym 71-latek. Ponad połowa uczestników konkursu pochodzi z Gdyni. Warunkiem wzięcia w nim udziału jest zobowiązanie do prowadzenia przyszłej bądź też przeniesienia obecnej działalności na teren gminy Gdynia.

Zwycięzca każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na rozwój własnej firmy, tablet, poręczenie kredytu na realizację zwycięskiego pomysłu (o ile uzyska aprobatę banku), biuro w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz częściowe zwolnienie z kosztów najmu przez jeden rok. Ponadto otrzyma też bezpłatny udział w podyplomowych studiach menedżerskich oraz w coatchingu "angielski w biznesie z indywidualnym trenerem".

W dotychczasowych trzynastu edycjach wzięły udział 5 tys. 443 osoby. Wielu laureatów (zwycięzców pierwszych trzech miejsc) założyło własne firmy, które działają i dynamicznie się rozwijają.

Najsłynniejszym projektem kojarzonym z konkursem jest syntezator mowy IVONA. Pomysł założycieli firmy IVONA Software, Łukasza Osowskiego i Michała Kaszczuka okazał się hitem nie tylko na lokalnym rynku, ale również stał się przepustką do światowej kariery.

Natomiast firma Bilander, laureat z 2008 roku, stworzył "Binocle". Produkt pozwala na tworzenie analiz i raportów przez osoby, które niekoniecznie znają bazy danych i język programowania.

Zwycięzcą ubiegłorocznej, trzynastej edycji konkursu został Damian Szymański i jego projekt "FORBOT", który zakładał produkcję modułów elektronicznych oraz stworzenie serwisu edukacyjnego. Drugie miejsce zajął Marcin Kraszewski za biznesplan "System wspomagający organizację zawodów i imprez masowych" (projekt "Competit"). Trzecie miejsce zdobył innowacyjny projekt "AVERNUS Sp. z o.o." autorstwa Łukasza Wrońskiego i Dominiki Tomaszewskiej przewidujący produkcję unikalnych gitar elektrycznych.

Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu - 3 czerwca 2016 r. podczas Gali Finałowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)