Trwa ładowanie...
d1a0v2e

Gdynia/Stocznia Nauta zbuduje statek do obsługi wież wiatrowych

Stocznia Remontowa Nauta z Gdyni zbuduje częściowo wyposażony statek do obsługi wież wiatrowych dla norweskiej stoczni. Jednostka będzie pracować na farmie Dudgeon, która powstaje u wybrzeży Norfolk w Wielkiej Brytanii.

Share
d1a0v2e

Jak poinformowała stocznia w poniedziałek w komunikacie, zgodnie z zawartym kontraktem jednostka ma być dostarczona do zamawiającego we wrześniu 2016 roku. Operatorem statku będzie duńska firma ESVAGT.

Statek o długości ponad 83 metrów i szerokości 17 metrów ma zapewnić zakwaterowanie dla załogi, która będzie serwisować i konserwować wieże wiatrowe na morzu. Statek został zaprojektowany przez Havyard Design and Solutions. Jednostka zostanie wyposażona w specjalny system przejść, który umożliwi przedostanie się personelu z pokładu statku na farmę nawet w trudnych warunkach pogodowych. Specjalny kształt dziobu umożliwi operowanie zarówno w spokojnych, jak i na wzburzonych wodach.

Cytowana w komunikacie Ewa Jagielska Dyrektor Marketingu ds. Nowych Budów Stoczni Nauta powiedziała, że kontrakt z norweską stocznią może być początkiem stałej współpracy między stoczniami. "Wcześniej podpisaliśmy list intencyjny o współpracy - klient jest zainteresowany budową kolejnych jednostek, które mogą powstać w 2015 i 2016 roku" - wyjaśniła.

d1a0v2e

Jagielska zaznaczyła, że w Zakładzie Nowych Budów stoczni Nauta w marcu 2014 został zwodowany częściowo wyposażony statek typu PSV przeznaczony do obsługi platform wiertniczych. "Nie ograniczamy się do jednego segmentu rynku, ale budujemy statki różnego typu - zarówno sejnery rybackie, jak też jednostki naukowo-badawcze oraz specjalistyczne statki do obsługi platform wiertniczych jak i farm wiatrowych" - dodała.

Operatorem zakontraktowanego statku będzie duńska firma ESVAGT, która dostarcza usługi związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na morzu, zwłaszcza w segmencie offshore i morskiej energetyki wiatrowej. W swojej flocie firma posiada 39 nowoczesnych statków pomocniczych, a pięć kolejnych jest w trakcie budowy.

Stocznia Remontowa Nauta należy do Grupy MARS Shipyards and Offshore. W ramach Grupy skonsolidowane zostały spółki tzw. stoczniowe z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu. Grupę tworzą: Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni, Energomontaż Północ - Gdynia, Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia, Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu. W prywatnej stoczni Crist w Gdyni ARP ma ok. 30 proc. udziałów.

d1a0v2e

Podziel się opinią

Share
d1a0v2e
d1a0v2e