Trwa ładowanie...
usługi

Gdzie znajdziemy pracę przed świętami?

Jest jej mniej niż w ubiegłym roku

Share
Gdzie znajdziemy pracę przed świętami?
Źródło: Thinkstock
d34qt37

Choć jest jej mniej niż w ubiegłym roku, to jednak wzrost ilości ofert pracy przed świętami Bożego Narodzenia to szansa dla tych, którzy wcześniej nie znaleźli zatrudnienia lub chcą dorobić na świąteczne wydatki.

Jak zauważa Iga Bienias, konsultant w firmie doradztwa personalnego People, w tym roku obserwujemy nieznaczny spadek zainteresowania rekrutacjami na stanowiska tymczasowe w okresie przedświątecznym, w porównaniu z ubiegłym sezonem. - Firmy w związku ze zmniejszonym budżetem na zatrudnienie pracowników, decydują się na wykorzystanie potencjału, który posiadają, czyli pracowników stałych. Wiąże się to często z pracą po godzinach i większym naciskiem na efektywność pracy - mówi Bienias. Zmniejszenie zapotrzebowania nie oznacza jednak jego braku. - To szczególny czas w roku – poza sezonem letnim - kiedy przybywa najwięcej ofert prac tymczasowych. Osoby odpowiednio zmotywowane do znalezienia pracy tymczasowej, elastyczne, w tym okresie, będą miały okazję na zwiększenie swojego budżetu na świąteczne wydatki – dodaje.

d34qt37

W sezonie przedświątecznym potrzeba więcej rąk do pracy głównie w sprzedaży, gastronomii, produkcji i przy promocjach. - Najczęściej rekrutujemy pracowników tymczasowych – zauważa konsultant z firmy People Iga Bienias. - Dla wielu naszych klientów jest to czas wzmożonej działalności, w związku z tym w tym okresie jest szczególne zapotrzebowanie na prace pomocnicze m.in. na magazynach, przy produkcji (często w firmach z branży cukierniczej), czy związanych ze sprzedażą. W grudniu, zwiększa się również zapotrzebowanie na osoby chętne do pracy na zastępstwa, ponieważ jest to także sezon urlopów – mówi Bienias. Jak kształtują się zarobki? Najczęściej nie są wysokie. Jak wynika z ofert pracy oferowanych przez agencje pośrednictwa średnia płaca to 8 zł netto za godzinę. - Prace w okresie przedświątecznym są płatne najczęściej godzinowo lub akordowo. Najbardziej atrakcyjnymi płacami charakteryzują się prace na zastępstwo w międzynarodowych firmach. Najpopularniejsze zajęcia oferowane pracownikom na zastępstwo to
m.in. wsparcie biurowe czy obsługa recepcji – tłumaczy Iga Bienias z firmy People.

*Sprzedawcy, kasjerzy *

Markety, sieciówki, świąteczne stoiska na jarmarkach i w centrach handlowych zwiększają w tym okresie zatrudnienie. W marketach poszukują dodatkowych kasjerów, sprzedawców ryb, osób do wykładania towarów. Tu zarobki kształtuje się od 6 zł do 10 zł na rękę za godzinę. Żeby dostać pracę w markecie spożywczym niezbędna jest książeczka zdrowia. Doświadczenie nie zawsze będzie potrzebne, ale na pewno w tym okresie szczególnie będzie liczyła się wydajność pracy.

d34qt37

Praca przy promocjach

Okres przedświąteczny to świetny czas na promocję i degustacje produktów. Choć z roku na rok ubywa pracy dla hostess, a stawki są coraz niższe, gdyż firmy oszczędzają na promocjach, wciąż jednak można znaleźć tego typu oferty. Do promocji produktów spożywczych trzeba mieć ważną książeczkę zdrowia. Tu zarobki kształtują się w zależności od tego, czy pracujemy przez agencję, czy promocję zleca nam bezpośrednio firma. Można zarobić od 8 zł do 18 zł za godzinę.

Pakowanie prezentów

Popularne stoiska, gdzie można zapakować prezenty pojawiają się w tym okresie w centrach handlowych jak grzyby po deszczu. Wynagrodzenie takiej osoby kształtuje się w granicach od 6 zł do 12 zł na netto za godzinę.

Święty Mikołaj

W markecie, jako Mikołaj zarobimy niewiele, w stosunku do tego, ile może zarobić Mikołaj „freelancer”. Agencja Job House oferuje Mikołajowi pracującemu w centrum handlowym 8 zł netto za godzinę pracy. Ale zdarzają się stawki 20 zł za godzinę, jeśli pracę zleca na przykład agencja eventowe. W szkołach, przedszkolach półgodzinna wizyta Mikołaja kosztuje od 60 zł do 100 zł. Ale prawdziwie żniwo finansowe może zebrać Mikołaj odwiedzający domy w Wigilię. Półgodzinna wizyta to koszt od 150 zł do nawet 400 zł.

d34qt37

Kurier, listonosz, osoby do sortowania paczek i listów

Urzędy pocztowe i firmy kurierskie przeżywają w Święta prawdziwie gorący okres. Świąteczne życzenia, paczki z prezentami do dalekich krewnych, coraz bardziej popularne zakupy przez internet. To wszystko sprawia, że potrzeba więcej rąk do pracy. Tu zarobki nie są wysokie - kształtują się podobnie jak w sklepach.

Kucharz i pomoc kuchenna

Świąteczny catering zamawiają nie tylko firmy na wigilie firmowe. Coraz mniej osób ma czas na przygotowanie świątecznych potraw w domu i zamawiają świąteczne dania u firm cateringowych. Dlatego w tej branży pojawiają się wakaty przed Bożym Narodzeniem. Zarobki w gastronomi kształtują się na takim poziomie jak w handlu – średnio 8 zł za godzinę netto.

Świąteczna manufaktura

Okres przedświąteczny to czas realizacji kreatywnych pomysłów. Ludzi chętnie kupują oryginalne przedmioty typu hand made do ozdobienia domu czy też na prezenty. Powodzeniem cieszą się nie tylko ręcznie robione ozdoby, ale również kartki świąteczne, a internet daje możliwość sprzedaży. Ile można zarobić? To już kwestia pomysłów i przedsiębiorczości.

MD,MA,WP.PL

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37