Trwa ładowanie...

Gehenna kierowców. Trzy doby stania na granicy z Białorusią

74 godziny muszą czekać w kolejce kierowcy ciężarówek, by wyjechać z Polski na Białoruś przez przejście w Bobrownikach (Podlaskie) - poinformowała w poniedziałek rano KAS. Kolejka ma 39 km długości, stoi w niej ponad 1,3 tys. tirów. Z kolei do 45 godzin wzrósł czas oczekiwania na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie).

W sobotni wieczór czas oczekiwania wynosił 79 godzin, w niedzielę spadł do 65 godzin, ale w poniedziałek rano znowu przekroczył trzy doby i sięga 74 godzin - wynika z danych KAS W sobotni wieczór czas oczekiwania wynosił 79 godzin, w niedzielę spadł do 65 godzin, ale w poniedziałek rano znowu przekroczył trzy doby i sięga 74 godzin - wynika z danych KAS Źródło: PAP, fot: AA/ABACA
d2dvuqq
d2dvuqq

Od dwóch miesięcy Bobrowniki są jedynym drogowym przejściem granicznym w województwie podlaskim, obsługującym ruch towarowy z Białorusią. 9 listopada - z powodu trudnej sytuacji przygranicznej związanej z kryzysem migracyjnym - zawieszono do odwołania ruch graniczny w obu kierunkach na sąsiednim przejściu w Kuźnicy. Na razie nie ma planów, by otworzyć je ponownie.

Rekordowy korek. Stali 80 godzin

Przez długi czas w Bobrownikach utrzymywały się długie kolejki ciężarówek. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kierowcy musieli tam czekać na odprawę - rekordowo - ok. 80 godzin, a kolejka tirów miała ponad 40 km długości i sięgała rogatek Białegostoku.

d2dvuqq

Z końcem roku ruch stopniowo się tam zmniejszał, a 30 grudnia po raz pierwszy od wielu tygodni odbywał się już na bieżąco.

Kryzys migracyjny. Prawniczka Grupy Granica o sytuacji na Podlasiu i "uśmiercaniu państwa prawa"

Taka sytuacja utrzymywała się jednak tylko przez tydzień, a w drugiej połowie ubiegłego tygodnia kolejka zaczęła gwałtownie rosnąć. W sobotni wieczór czas oczekiwania wynosił 79 godzin, w niedzielę spadł do 65 godzin, ale w poniedziałek rano znowu przekroczył trzy doby i sięga 74 godzin - wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej.

200 ciężarówek odprawionych na zmianie

Zgodnie z komunikatem Regionalnego Systemu Ostrzegania kolejka ma 39 km długości (dane na godz. 8 rano), a to oznacza że na dk 65 zaczyna się już kilka kilometrów za Białymstokiem. KAS poinformowała, że stoi w niej 1340 ciężarówek. Podczas 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono 212 tirów wyjeżdżających z Polski na Białoruś.

Na dojeździe do Bobrownik, przed miejscowością Waliły Stacja, przywrócona została w ubiegłym tygodniu tzw. strefa buforowa. Utrudniająca ruch na drodze kolejka ciężarówek jest dzielona i regulowana przez KAS, SG i policję: gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej części.

d2dvuqq

W kolejce na granicy w Koroszczynie stoi 1,8 tys. samochodów ciężarowych. Czas oczekiwania wydłużył się już do 45 godzin. Natomiast po białoruskiej stronie – na wjazd do Polski – czeka 440 ciężarówek. Szacunkowy czas oczekiwania wynosi 11 godzin. W ciągu ostatniej zmiany wjechało do Polski 477 tirów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dvuqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvuqq