Geje i lesbijki ukrywają w pracy swoją orientację
85% polskich gejów i lesbijek ukrywa swoją orientację seksualną w miejscu pracy z obawy przed dyskryminacją. Związki zawodowe powinny zająć się ich problemami - uważa Kampania Przeciw Homofobii (KPH).
21.06.2008 | aktual.: 21.06.2008 13:27
KPH zorganizowała w Warszawie międzynarodową konferencję dotyczącą roli związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w zatrudnieniu. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele OPZZ, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz zagranicznych związków zawodowych.
Lider KPH Robert Biedroń powiedział, że polscy homoseksualiści żyją w ukryciu z obawy m.in. przed utratą pracy, ale także wyśmiewaniem przez współpracowników oraz blokowaniem wykonywania czynności służbowych. _ Mój kolega podczas rozmów w pokoju nauczycielskim mówiąc o swoim partnerze zmienia końcówki na żeńskie, mówi np. "byłem z nią w kinie" _ - podkreślał Biedroń.
Dodał, że 85% gejów i lesbijek nie przyznaje się w pracy do swojej orientacji seksualnej. Jak mówił, w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że homoseksualiści nie powinni demonstrować swojej seksualności.
_ Przecież osoby heteroseksualne to robią. Pracowałem w wielu firmach i w każdej koleżanki opowiadały, w jaki sposób spędzają czas ze swoim mężem lub partnerem. Trzymały także ich zdjęcia na biurkach. Przecież nie można zmusić czarnoskórego człowieka, żeby przychodził do pracy w innym kolorze skóry _ - powiedział lider KPH.
Joanna Gwiazdecka z Fundacji im. Róży Luksemburg podkreślała, że geje i lesbijki dyskryminowani są najczęściej w dużych zakładach przemysłowych oraz w górnictwie.
Z kolei posłanka do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg przypomniała, że dyrektywę gwarantującą homoseksualistom równouprawnienie w całości implementował do tej pory tylko jeden kraj UE - Hiszpania.