Trwa ładowanie...
d2qc24g
d2qc24g

Getin Holding chce rosnąć organicznie w br., jeśli akwizycja, to w Rumunii

Warszawa, 24.03.2017 (ISBnews) - Getin Holding nie planuje na ten rok akwizycji, ale jeśli trafi się ciekawy podmiot do przejęcia w Rumunii, z pewnością rozważy jego zakup, poinformował prezes Piotr Kaczmarek. Według niego, wyniki holdingu z działalności kontynuowanej za 2016 rok mają charakter co najmniej powtarzalny. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qc24g

"Nie planujemy i nie stawiamy sobie na ten rok celu innego, niż wzrost organiczny - nawet w Rumunii. Jeśli pojawiłby się jakiś podmiot do przejęcia, to przyjrzymy się i Rumunia jako rynek o największym potencjale wzrostu byłaby priorytetem" - powiedział Kaczmarek podczas telekonferencji.

Podkreślił, że działalność Idea Banku w Rumunii w 2016 roku stała się rentowna. Obecnie celem jest dalszy wzrost działalności biznesowej, przy zachowaniu rentowności.

"Bank zaczął zarabiać pieniądze przy nierosnących kosztach działania. Na dziś to jednak wciąż mały bank z aktywami na poziomie 1,8 mld zł. Jednak w ub. roku aktywa wzrosły o 40%, wynik z odsetek o 60%, a wynik prowizyjny o 80% w skali roku. Zwrot z kapitałów grupy to 15%. Według nas, ten rynek ma potencjał do dalszego mocnego wzrostu" - powiedział prezes.

d2qc24g

Dodał, że rozwój organiczny w Rumunii oraz rynkach wschodnich będzie finansowany ze środków własnych GH. Pod ewentualną akwizycję Getin Holding rozważy emisję akcji lub obligacji, ale takich planów na razie nie ma.

Kaczmarek poinformował, że wszystkie operacje na Wschodzie są dochodowe. Widać to szczególnie po wynikach za IV kw. 2016 r.

"Po trudnych latach, kiedy musieliśmy dostosować biznes do specyfiki tamtych rynków, zaczęliśmy zarabiać pieniądze w 2016 roku. Na razie te zyski są liczone w pojedynczych liczbach, ale one będą się poprawiały" - powiedział.

Zysk netto Carcade wyniósł 4 mln RUB w ub. roku wobec 1,6 mln RUB rok wcześniej. Zysk netto Idea Bank Białoruś za 2016 r. wyniósł 10,7 mln BYN co oznacza wzrost o 4,4% r/r. Z kolei Idea Bank Ukraina miał 66,4 mln UAH zysku netto, a grupa Idea Bank Rumunia zanotowała 15,2 mln zł zysku wobec 37,2 mln zł straty rok wcześniej.

d2qc24g

Kaczmarek powiedział, że największą niewiadomą dla prowadzenia biznesu na Wschodzie pozostaje niestabilna sytuacja makroekonomiczna - szczególnie na Ukrainie. Jednak GH jest optymistyczny co do prowadzenia działalności w tym kraju ze względu na bardzo dobre parametry efektywności banku. Podobny potencjał do poprawy wyników ma także Idea Bank Białoruś. Z kolei w Rosji, po procesie przebudowy biznesu Carcade (sieć zmniejszyła się o prawie 30%) GH widzi możliwość stopniowego zwiększania skali - jeśli warunki rynkowe będą sprzyjające.

"Wydaje się, że wyniki z działalności kontynuowanej mają charakter co najmniej powtarzalny" - powiedział prezes, zapytany o możliwości wzrostu zysku netto Getin Holding w 2017 r. w porównaniu z 2016 r.

Getin Holding odnotował 239,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2016 r. wobec 64,62 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk netto ogółem z działalności kontynuowanej w 2016 r. wyniósł 425,43 mln zł wobec 149,09 mln zł rok wcześniej, zaś z działalności zaniechanej - odpowiednio: 34,64 mln zł wobec 107,04 mln zł.

Getin Holding jest holdingiem finansowym działającym na rynkach Europy Wschodniej. Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

(ISBnews)

d2qc24g

Podziel się opinią

Share
d2qc24g
d2qc24g