Trwa ładowanie...

Getin Holding. Czarnecki pozbywa się dobrze rokującego biznesu

Biznes Getin Holding na Ukrainie rozwijał się ostatnio bardzo szybko. Kontrolowana przez Leszka Czarneckiego spółka postanowiła się go jednak pozbyć. Spekuluje się, że pieniądze mogą posłużyć jako ratunek dla dwóch banków w Polsce.

Getin Holding. Czarnecki pozbywa się dobrze rokującego biznesuŹródło: East News
d4ak7cv
d4ak7cv

Getin Holding. Czarnecki pozbywa się dobrze rokującego biznesu. Sprzedaż "dojnej krowy"

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego (55 proc. akcji) Getin Holding podpisał list intencyjny z funduszem typu private equity, który wyraził chęć zakupu udziałów w spółkach zależnych - do 100 proc. akcji Idea Banku z siedzibą we Lwowie oraz do 100 proc. udziałów New Finance Service Sp. z o.o. w Kijowie. Jednocześnie fundusz ma wyłączność na negocjacje do 1 stycznia 2020 r.

Oglądaj: Chciał zapłacić fakturę, wyczyścili mu konto

Warto przy okazji podkreślić, że ukraińskie spółki należą do najważniejszych aktywów Getin Holding. Idea Bank jest natomiast jednym z liderów w segmencie kredytów gotówkowych na Ukrainie.

W drugim kwartale Idea Bank zarobił 23,5 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Przy takich zyskach ukraińskiego banku kwota transakcji może przekroczyć nawet miliard złotych.

d4ak7cv

Getin Holding. Czarnecki pozbywa się dobrze rokującego biznesu. Strategia Czarneckiego

Spekuluje się, że działanie Czarneckiego wymierzone jest w ratowanie Idea Banku i Getin Noble Banku, których wartość na warszawskiej giełdzie wynosi obecnie niecałe 500 mln zł.

Zgodnie z listem intencyjnym, fundusz przystąpi do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku do uzgodnienia warunków rozważanej transakcji, w tym wielkości pakietu akcji i udziałów potencjalnej transakcji. Getin Holding przyznał funduszowi wyłączności na negocjacje dotyczące sprzedaży spółek na okres do dnia 1 stycznia 2020 roku - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv