Gigantyczne nagrody dla odchodzących ministrów, nawet tych najgorszych. Emeryt przeżyje za to kilka lat

2,98 procenta - tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja emerytur. To najwięcej od 5 lat. Średnio przełoży się to na 50 zł podwyżki. Ale są i tacy, którzy dostaną jedynie po 20-30 zł więcej. To śmiesznie mało w porównaniu z gigantycznymi nagrodami dla ministrów, przyznanymi w ubiegłym roku - piszą we wtorek gazety.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najniższa emerytura to ledwie tysiąc złotych brutto. Nawet kilkadziesiąt złotych z waloryzacji nie uratuje sytuacji materialnej seniorów, którzy muszą się nią zadowolić.
Najniższa emerytura to ledwie tysiąc złotych brutto. Nawet kilkadziesiąt złotych z waloryzacji nie uratuje sytuacji materialnej seniorów, którzy muszą się nią zadowolić. (East News, Fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS)
WP

Porównaniem podwyżek emerytur z nagrodami dla ministrów zajęły się "Fakt" i "Super Express". Oba tytuły podają przykłady seniorów, którzy dostaną niewielkie, 24- i 30-złotowe podwyżki świadczeń. Niektórzy dostają emeryturę minimalną - czyli 1000 złotych brutto. Kilkudziesięciozłotowa podwyżka nie będzie dla nich wielkim ratunkiem, bo i tak muszą przeżyć za bardzo małe pieniądze.

Żyją tak skromnie, że nagroda tylko dla jednego z ministrów - Konstatego Radziwiłła (ocenianiego zresztą bardzo negatywnie) - wystarczyłaby im na pięć lat. Muszą jednak zadowolić się znacznie niższymi świadczeniami.

Zobacz też: Emerytura w Polsce nie musi być niska

WP

Średnio - jak podaje "Fakt" - waloryzacja wyniesie 50 zł. Tymczasem tylko Radziwiłł dostał 65,1 tys. zł nagrody. Były minister zdrowia był zresztą tym członkiem rządu, który dostał najmniejszy bonus.

Wszyscy inni zasłużyli zdaniem ówczesnej premier Beaty Szydło na więcej. Antoni Macierewicz zainkasował z kolei 70 tys. zł, a Mariusz Błaszczak - 82,1 tys. zł (najwięcej ze wszystkich).

Sprawa gigantycznych nagród dla ministrów wypłynęła w ubiegły piątek za sprawą posła Krzysztofa Brejzy. Brejza poprosił o podanie wysokości ministerialnych nagród w ramach interpelacji poselskiej.

WP
WP
WP