Glapiński: Sektor bankowy jest stabilny, problem kredytów FX wkrótce rozwiążemy

Warszawa, 15.03.2017 (ISBnews) - Stabilność sektor bankowego jest wzorowa, ale problemem pozostają kredyty walutowe, które w najbliższym czasie zostaną rozwiązane, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego. 

15.03.2017 14:20

"Przyjęliśmy pewne rozwiązania regulacyjne, nie ustawowe i teraz zbliżamy się do końcowego momentu, kiedy zacznie to działać. Można to jeszcze poprawiać, gdyby trzeba było" - powiedział Glapiński podczas Forum Bankowego.

Dodał, że po rozmowach ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) i bankami wiadomo, że na pewno te rozwiązania zadziałają.

"Działamy bardzo konserwatywnie, krok po kroku, w porozumieniu z bankami. W tym roku powietrze zacznie z tego szybko schodzić" - podkreślił szef banku centralnego.

Jego zdaniem, kredyty frankowe są spłacane i są bezpieczne i tam nie ma potrzeby interwencji. "Interwencja jest potrzebna z tego względu, że jest niepokój u części klientów, która uważa, że została źle poinformowana. Stąd zwiększa się nieufność do banków. Dlatego na szczeblu prezydenckim jest to ustalane - jako instytucji niezależnej i dlatego się włączyliśmy w to, żeby agencje ratingowe wiedziały, co się dzieje" - dodał.

W końcu stycznia powołano speckomisję w ramach Komisji Finansów Publicznych, a jej przewodniczący Jacek Sasin zapowiadał, że do przerwy wakacyjnej powinny zakończyć się prace nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącej kredytów walutowych (regulującej spready), przy czym może on zawierać dodatkowo elementy z dwóch innych projektów dotyczących takich kredytów, zgłoszonych przez posłów Kukiz '15 i Platformy Obywatelskiej (PO).

W połowie lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w CHF powinni "wziąć sprawy we własne ręce" i zacząć walczyć w sądach. Według niego, procesy dadzą też rekompensaty, choć potrwa to dłużej - to byłoby "nieporównanie łatwiejsze" do akceptacji przez międzynarodowy świat finansowy.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)