Globalny entuzjazm - giełdowy komentarz poranny

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów i w dalszym ciągu podaż w głównej mierze koncentrowała się na spółkach o największej kapitalizacji. W pierwszej fazie sesji dominowała strona podażowa, która sprawiła, iż przebite zostały kolejne poziomy wsparcia.

Globalny entuzjazm - giełdowy komentarz poranny
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

19.12.2014 | aktual.: 19.12.2014 11:27

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów i w dalszym ciągu największymi beneficjentami były walory dużych spółek. Po wyższym otwarciu na rynku przeważała strona popytowa. Jedynie w końcówce sesji można było dostrzec elementy pewnej realizacji zysków, lecz popyt na końcowym fixingu zapewnił zamknięcie w rejonie dziennych maksimów.

Zapewnia to pozytywną wymowę sesji i wraz z optymistyczną aurą na światowych giełdach sugeruje kontynuację wzrostów. Indeksy domknęły ostatnie luki bessy i dotarły do strefy pierwszych oporów. WIG-20 po otwarciu wyznaczył dzienne minimum na 2305, a w kolejnych godzinach kontynuował wzrost do 2331.
Najbliższy opór znajduje się na 2345, a w razie jego przebicia będę oczekiwał na test 2353. Jest to pułap wynikający z wcześniejszego minimum i stanowi on istotny poziom oporu. Jego przebicie może sugerować, iż potencjał korekcyjny został już wyczerpany, co z kolei będzie stanowiło zachętę do dalszych zakupów. Kolejne bariery znajdują się na 2385 oraz na 2407.
Najbliższym wsparciem jest poziom wczorajszego popołudniowego minimum na 2315, a ewentualne przełamanie tego wsparcia będzie sugerowało test 2291. Kluczowe wsparcie wyznacza minimum na 2248, ale mając na uwadze sytuację panującą na światowych rynkach mało prawdopodobne wydaje się takie zejście na dzisiejszej sesji. W nieco dłuższej perspektywie na wykresie brakuje jeszcze jednej fali spadkowej, ale z drugiej strony struktura wzrostu jest pozytywna i w perspektywie najbliższych godzin przemawia za kontynuacją zwyżki. Dziś jest trzeci piątek grudnia w związku z czym w ostatniej godzinie regularnego handlu będą rozliczane grudniowe serie instrumentów pochodnych, co zazwyczaj wiąże się z większą zmiennością. W ostatnich miesiącach nie zauważałem istotnych, trwale się utrzymujących odchyleń od wartości teoretycznej, co z kolei wskazuje, iż raczej faza ta winna upływać bez nadzwyczajnych fajerwerków.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34236/141219_bp.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

tomasz jerzykkomentarz giełdowygiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)