Trwa ładowanie...

Głosowanie za granicą. Nie zarejestrowałeś się przed pierwszą turą? O północy mija termin

Wybory prezydenckie 2020 roku rozstrzygną się dopiero w drugiej turze. Z tej okazji podpowiadamy, co czeka wyborców oddających głos poza granicami kraju, którzy nie zarejestrowali się przed pierwszą turą. Jak będzie wyglądało głosowanie za granicą w II turze?

Głosowanie za granicą. Nie zarejestrowałeś się przed pierwszą turą? O północy mija terminŹródło: PAP
d1pi918
d1pi918

Głosowanie za granicą. Nie zarejestrowałeś się przed pierwszą turą? O północy mija termin

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych - rejestracja nowych wyborców, którzy za granicą oddać głos będą mogli wyłącznie korespondencyjnie, odbywa się najpóźniej do północy 29 czerwca 2020 r. W przypadku głosowania osobistego (tylko w obwodach umożliwiających głosowanie osobiste) rejestracja odbywa się najpóźniej do 9 lipca 2020 r. do północy.

Przed przystąpieniem do rejestracji przygotuj numer PESEL, ważny polski paszport lub dowód osobisty - jeśli zamierzasz oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego.

Głosowanie za granicą. Nie zarejestrowałeś się przed pierwszą turą? O północy mija termin

"Jeżeli zostałeś wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, to będziesz w nim figurować również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Dotyczy to także zadeklarowanego przez Ciebie sposobu głosowania (osobistego lub korespondencyjnego). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, nie będzie możliwe" - tłumaczy MSZ.

d1pi918

Tym samym jeżeli zgłosiłeś się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula, ale zmieniasz miejsce pobytu przed dniem wyborów, to możesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Otrzymasz wówczas dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia złóż bezpośrednio do konsula pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

d1pi918
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi918