Gmina zastępuje środki transportu miejskiego rowerami

Władze gminy Murtosa w północnej Portugalii rozwijają sieć wypożyczalni rowerów. Inwestycje w jednoślady służą ograniczeniu wydatków samorządowych na transport miejski i służbę zdrowia oraz przyciągnięciu turystów.

Gmina zastępuje środki transportu miejskiego rowerami
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Mstyslav Chernov

- Stosunkowo płaskie ukształtowanie terenu i oddalenie od głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że rower był od dekad chętnie używanym pojazdem w Murtosie. Już jako dziecko widywałem licznych cyklistów mknących ulicami naszego miasta - przypomniał Jose Troia, 92-letni mieszkaniec Murtosy i zarazem najstarszy rowerzysta w tej gminie.

W liczącej blisko 11 tys. mieszkańców gminie jest dziś więcej rowerów niż zamieszkujących ją osób. Według danych Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie na terenie Murtosy do pracy dojeżdża rowerem regularnie prawie 20 proc. osób, najwięcej w Portugalii.

- Statystyki te nie oddają jednak pełni zjawiska, jakim jest fenomen masowej jazdy na rowerach w naszej gminie. Nie uwzględniają one bowiem osób na emeryturze oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. W przypadku tej drugiej grupy odsetek regularnych rowerzystów przekracza aż 90 proc. - poinformował Joaquim Baptista, burmistrz Murtosy.

Inwestycje władz samorządowych w infrastrukturę dla rowerzystów, prowadzone od 2004 r., sprawiły, że rower jest dziś głównym środkiem transportu miejskiego w Murtosie. Urzędnicy gminni potwierdzają, że popularność jednośladów przynosi oszczędności samorządowej kasie i zmniejsza wydatki na służbę zdrowia, w związku z dużą aktywnością fizyczną mieszkańców korzystających regularnie z rowerów.

Od sześciu lat wspólnie z Uniwersytetem w Aveiro i Portugalską Agencją Ochrony Środowiska urzędnicy samorządowi wytyczają w Murtosie ścieżki rowerowe i uruchamiają nowe wypożyczalnie jednośladów dla odwiedzających tę miejscowość turystów. W tym roku gminną flotę rowerową wzbogacono o kilkanaście jednośladów z napędem elektrycznym. Pojazdy, których koszt szacuje się na 500 euro, mogą rozwijać prędkość do 50 km na godzinę.

- Chcemy, aby nasza gmina stała się synonimem jazdy na rowerze nie tylko w Portugalii, ale również na całym świecie. W tym celu nie tylko organizujemy u nas warsztaty, konferencje i imprezy sportowe związane z jednośladami, ale wysyłamy również naszych przedstawicieli na podobne wydarzenia odbywające się za granicą - dodał Joaquim Baptista.

Od ub.r. ratusz w Murtosie organizuje też bezpłatne wycieczki rowerowe dla turystów. Jazdy na rowerze z przewodnikiem po terenie gminy odbywają się podczas weekendów. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem internetowej strony samorządu, a akceptację wniosków urzędnicy gminni potwierdzają zainteresowanym pocztą elektroniczną lub SMS-em.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)