Trwa ładowanie...
d3h9jud
16-03-2017 11:17

GNB oczekuje poprawy wyniku prowizyjnego w kolejnych kwartałach

Warszawa, 16.03.2017 (ISBnews) - Getin Noble Bank (GNB) oczekuje, że wynik prowizyjny będzie poprawiał się w kolejnych kwartałach tego roku. Bank widzi szansę na poprawę marży odsetkowej w tym roku, poinformował p.o. prezesa Getin Noble Banku Artur Klimczak.

d3h9jud
d3h9jud

"Jesteśmy poza dołkiem i zakładamy, że to będzie w stabilny sposób kontynuowane. Nie będzie żadnych skoków, będziemy robić swoje, systematycznie sprzedając więcej. Zakładamy, że w kolejnych kwartałach wynik prowizyjny będzie lepszy. Transformacja bankowości detalicznej przynosi już efekty. Stabilnie miesiąc po miesiącu będzie poprawa" - powiedział Klimczak podczas konferencji prasowej.

Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 126,39 mln zł w 2016 r. wobec 326,85 mln zł rok wcześniej (spadek o 61,3% r/r).

Wynik z tytułu odsetek wyniósł odpowiednio 1 316,68 mln zł wobec 1 195,71 mln zł rok wcześniej. Marża odsetkowa netto wyniosła 2,08% na koniec ub. r.

"Marża odsetkowa netto rosła w każdym kwartale ubiegłego roku. Jest tu znaczące pole do poprawy, natomiast nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, jaki będzie ten wzrost" - powiedział Klimczak.

d3h9jud

Podkreślił, że celem banku jest osiąganie powtarzalnych wyników z działalności biznesowej, przy dalszej kontroli kosztów.

"Nie jest naszym celem zrobienie jak najlepszego wyniku w 2017 r. Naszym głównym celem jest to, by uzdrowić bank, zmienić strukturę przychodów na dużo bardziej powtarzalne i przewidywalne. Kontrola kosztów, usprawnienie i inwestowanie w IT, operacje, procesy, bankowość mobilna, budowanie omnikanałowości i zarządzanie rezerwami - to jest nasz cel" - powiedział p.o. banku.

Bank, zgodnie z zapowiedzią, obniża sumę bilansową. W 2016 roku aktywa spadły o 4,2 mld zł r/r. - saldo kredytowe grupy zmniejszyło się o 2,6 mld zł, w tym 1,5 mld zł to saldo kredytów hipotecznych.

"To będzie kontynuowane przez co najmniej 2 lata. Nie produkujemy w ogóle kredytów hipotecznych, co powoduje, że zmniejsza się saldo kredytowe. Innych produktów staramy się sprzedawać tyle, ile możemy w bezpieczny sposób. Obniżamy koszty finansowania i koszty ogółem" - powiedział Klimczak.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
.

(ISBnews)

d3h9jud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9jud