Trwa ładowanie...
daty
19-03-2020 12:09

Google Doodle. Pierwszy dzień wiosny w internecie

Google Doodle. Pierwszy dzień wiosny w internecie. Google świętuje dziś zbliżający się początek wiosny, który przypada na 21 marca. W 2020 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w piątek, 20 marca.

Google Doodle. Pierwszy dzień wiosny w internecieŹródło: WP.PL
d1me1x4
d1me1x4

Google Doodle. Pierwszy dzień wiosny w internecie

Google Doodle jest specjalnym trybem, w jakim pracownicy firmy "świętują" konkretne rocznice i wydarzenia. W związku z tym na okres jednego dnia zmienia się logo przeglądarki. Przykładowo w 1998 roku z okazji Święta Dziękczynienia w logo pojawił się indyk, natomiast podczas Halloween w październiku 1999 roku, litery "o" zostały zastąpiono dyniami.

Choć Google Doodle świętuje już dzisiaj, astronomiczna wiosna zaczyna się 20 lub 21 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej.

Oglądaj: Koronawirus. Budżet państwa. "Myślimy o oszczędnościach"

Google Doodle świętuje, wiosna to w końcu czas, w którym przyroda budzi się do życia, a dzień, który stopniowo się wydłuża, staje się dłuższy od nocy. Pierwszy dzień wiosny wiąże się z szeregiem zwyczajów, które na stałe zagościły w rodzimej kulturze.. Najbardziej znanym obrządkiem związanym z powitaniem wiosny jest bez wątpienia topienie marzanny w postaci drewnianej kukły. Zwyczaj ten odwołuje się to postaci słowiańskiej bogini, utożsamianej z zimą i śmiercią. Jednocześnie wiele osób traktuje ten czas jako okazję do tzw. wiosennych porządków.

Do tej pory witaliśmy wiosnę właśnie 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, 20 marca. Ma to związek ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. 21 marca stanie się na powrót pierwszym dniem wiosny dopiero w 2102 roku.

d1me1x4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1me1x4