Trwa ładowanie...
d4dc0qu
26-08-2015 18:40

Górnicza Solidarność: PiS deklaruje realizację wspólnego programu dla branży

Wiceszefowa PiS Beata Szydło zadeklarowała w środę związkom zawodowym, że jej partia będzie realizowała program dla górnictwa, który zostanie wypracowany przy ich udziale - przekazał PAP szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

d4dc0qu
d4dc0qu

Związkowiec zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni strona społeczna zamierza przekazać swoje pomysły i propozycje dotyczące branży przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości.

Posłanka PiS uczestniczyła w środę w Zabrzu w spotkaniu m.in. z górnikami i przedstawicielami związków zawodowych należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Makoszowy. W wystąpieniu dla mediów mówiła m.in., że polskie górnictwo potrzebuje dzisiaj wsparcia państwa - w kontekście inwestycji czy rynków zbytu.

"Sami górnicy i przedstawiciele branży energetycznej wychodzą z propozycjami, tylko trzeba ich wysłuchać, przyjąć konkretne rozwiązania i je realizować, a nie podpisywać porozumienia, których się nie spełnia" - mówiła Szydło, nawiązując do wypracowanego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń z udziałem związków planu naprawczego dla kopalni Makoszowy, a także do porozumienia obecnego rządu ze związkami podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa.

"Jeżeli wspólnie rząd i branża górnicza, przedstawiciele energetyki i górnictwa przyjmą rozwiązania i będą je honorować, będzie realizowany ten plan, który przedstawiają dziś przedstawiciele załóg górniczych, to polskie kopalnie będą przynosiły zyski, a polska energetyka będzie stała węglem" - oceniła posłanka PiS.

d4dc0qu

Obecny na środowym spotkaniu z Szydło szef górniczej Solidarności pytany czy zostały tam przedstawione jakieś konkretne pomysły na działania wobec branży powiedział PAP, że "padły słowa, że bez względu na to czy PiS wygra wybory i stworzy rząd czy będzie w opozycji, będzie próbował realizować program restrukturyzacji górnictwa, który zostanie ustalony ze stroną społeczną".

"Od pani premier Ewy Kopacz mieliśmy deklarację, że coś wspólnie opracujemy - w porozumieniu z 17 stycznia było zapisane że będziemy wspólnie pracować nad programem dla Śląska (przyjęty z końcem czerwca przez rząd dokument Śląsk 2.0 - PAP), że została wypracowana jakaś ścieżka dla górnictwa. Z tej ścieżki dla górnictwa zostało wykonane 20-30 proc., a jeśli chodzi o tzw. program dla Śląska, to nawet nas nie wysłuchano, nie przyjęto naszych propozycji" - powiedział Grzesik.

Wyjaśnił, że związkowcy tak nisko oceniają wykonanie styczniowego porozumienia, ponieważ np. przekazanie części kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (co zrealizowano - PAP) nie było celem samym w sobie, a "ogniwem pośrednim" dla przekazania kopalń Brzeszcze czy Makoszowy do zewnętrznego inwestora.

Szef górniczej Solidarności zapowiedział w środę, że związkowcy przekażą przedstawicielom PiS swoje propozycje dotyczące górnictwa. "Jeżeli zdecydowaliśmy się, że coś podpowiemy - potrzebujemy na to parę tygodni. Próbujemy nasze pomysły skonsultować z ekspertami. Myślę, że na koniec września będziemy gotowi z naszymi propozycjami" - powiedział.

d4dc0qu

Dopytywany czy na środowym spotkaniu była mowa o jakichś konkretnych związanych z sytuacją w branży sprawach Grzesik przypomniał, że pierwsze spotkanie związkowców z Solidarności z Beatą Szydło jako kandydatką PiS na premiera miało miejsce 20 lipca.

Podczas konferencji prasowej po tamtym spotkaniu Beata Szydło zapowiadała m.in., że priorytetem po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa, w której podstawą dla energetyki będzie polski węgiel. Posłanka informowała, że umówiła się ze związkowcami z Solidarności reprezentującymi całą branżę górniczą na "stałą współpracę". Pierwsze spotkanie robocze, które według Szydło miało stać się "początkiem przygotowywania wspólnej strategii rozwoju polskiego górnictwa", zapowiedziano wówczas na "za tydzień".

Wiceszefowa PiS mówiła w lipcu w Katowicach, że podstawą polskiej energetyki musi być polski węgiel, który powinien mieć szansę konkurowania z tanim węglem spoza Polski, powinien też być przemyślany i konsekwentnie realizowany proces inwestowania w górnictwie. Już wcześniej PiS zapowiedziało utworzenie ministerstwa zajmującego się branżami energetyczną i górniczą.

d4dc0qu

Grzesik mówił wówczas, że związkowcom "zależało na tym, aby osoba, która jest najpoważniejszym kandydatem na przyszłego premiera rządu RP, poznała rzeczywiste problemy górnictwa". Wyraził nadzieję, że podczas kolejnych, roboczych spotkań przedstawiciele PiS przedstawią "szczegóły własnych pomysłów dotyczących przyszłości branży", sygnalizował też przedstawienie uwag, opinii i pomysłów przez związki.

d4dc0qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dc0qu