Trwa ładowanie...
d1rh6u2
14-02-2017 15:30

Górnicze związki zgłaszają uwagi do porozumienia poprzedzającego połączenie KHW i PGG

Górnicze związki, które nie przyjęły projektu porozumienia poprzedzającego połączenie KHW i PGG w zaproponowanej formie, przygotowały swoje uwagi do projektu. Rozmowy z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Energii mają być kontynuowane w środę.

d1rh6u2
d1rh6u2

Zgodnie z intencją resortu energii, zbycie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego na rzecz Polskiej Grupy Górniczej ma nastąpić 1 kwietnia. Przedtem zarządy i związkowcy z obu firm powinni podpisać porozumienie określające m.in. warunki tej transakcji oraz zasady przeniesienia pracowników. Przedstawiony w ubiegłym tygodniu projekt porozumienia wzbudził zastrzeżenia strony społecznej - związkowcy z KHW nie przyjęli go, a Solidarność PGG postawiła pięć warunków związanych z planowanym połączeniem obu firm.

We wtorek po raz pierwszy doszło do spotkania związkowców z PGG i KHW. "Przede wszystkim wymieniliśmy się informacjami, dotyczącymi zarówno toczących się w naszych spółkach rozmów, jak i propozycji przedstawionych w związku z planowanym połączeniem. Teraz czekamy na kolejne rozmowy z ministrami" - powiedział PAP szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek.

Dodał, że związkowcy z PGG podtrzymują swoje ubiegłotygodniowe stanowisko, w którym postulują renegocjację porozumienia z kwietnia zeszłego roku, w którym uzgodniono m.in. zawieszenie na dwa lata tzw. czternastej pensji. Solidarność uważa, że poprawa sytuacji na rynku węgla, a także planowane połączenie PGG i KHW, to przesłanki uzasadniające renegocjację tamtych ustaleń i rozmowy np. o przywróceniu zawieszonej "czternastki".

Wśród innych warunków, stawianych przez związkowców z PGG, są m.in. gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników Grupy oraz gwarancje dalszego działania wszystkich kopalń i ruchów PGG, a także utrzymanie i zwiększanie poziomu inwestycji w kopalniach.

d1rh6u2

Swoje uwagi do porozumienia przedstawili też we wtorek zarządowi KHW związkowcy z holdingu. "Trwają prace nad kolejnymi wersjami porozumienia" - potwierdził rzecznik KHW Wojciech Jaros, wskazując, iż wtorkowe robocze spotkanie związkowców z zarządem holdingu służyło przede wszystkim zdefiniowaniu najważniejszych rozbieżności oraz tych punktów w projekcie porozumienia, które wymagają modyfikacji i doprecyzowania.

Według nieoficjalnych informacji związkowców, nie przyjmują oni zapisów mówiących m.in. o terminach przekazywania do spółki restrukturyzacyjnej kopalń holdingu: części kopalni Wieczorek (jeszcze przed 1 kwietnia) oraz - do końca 2017 r. - pozostałej części Wieczorka i ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części kopalni Wujek. Wraz z tym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń miałoby przejść ok. 2,2 tys. pracowników KHW, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Holding zatrudnia obecnie ponad 13 tys. osób.

Wątpliwości strony społecznej budzi też tryb przejścia pracowników KHW do PGG. W odrzuconym przez związki projekcie porozumienia znalazła się propozycja, że do 25 lutego związkowcy zgodzą się na rozwiązanie obowiązującego w holdingu układu zbiorowego pracy. Wówczas pracownicy przeszliby do PGG na zasadach artykułu 23 prim Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem wcześniejszych warunków, ale już bez układu zbiorowego. Obowiązywałyby ich zatem regulacje przyjęte w PGG, gdzie jednak nie ma obecnie jednolitych zasad wynagradzania. Związki chciałyby utrzymania dotychczasowych zasad obowiązujących w holdingu do czasu opracowania nowych, dla całej PGG.

Sprzeciw związkowców z holdingu budzi również uzależnienie wypłaty należnej górnikom za 2016 r. tzw. 14. pensji od zawarcia porozumienia poprzedzającego połączenie KHW i PGG. W lutym załoga otrzymała zaliczkowo jedynie część tego świadczenia (tysiąc zł), a wypłata pozostałej części ma nastąpić do 3 marca. Na 6 marca związkowcy zapowiedzieli demonstrację w Katowicach.

d1rh6u2

Kolejną turę rozmów w KHW i PGG - prowadzonych oddzielnie w każdej ze spółek - zaplanowano na środę. Mają wziąć w nich udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Energii. W kolejnych dniach związkowcy z holdingu mają informować załogi o przebiegu negocjacji podczas masówek informacyjnych w kopalniach. Związkowcy powiadomili też resort energii o nieprawidłowościach, które - ich zdaniem - miały miejsce w KHW za czasów poprzednich zarządów spółki. Chodzi m.in. o duże kwoty wydawane na usługi doradcze oraz obsługę procesu emisji obligacji przez KHW.

Obecnie zadłużenie holdingu sięga 2,5 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji. Według resortu energii, połączenie z PGG (poprzez zbycie na rzecz Grupy wybranych aktywów holdingu, w tym wszystkich kopalń i ruchów) to obecnie jedyny ratunek dla spółki. Wielkość niezbędnego dokapitalizowania powiększonej PGG przez inwestorów minister energii Krzysztof Tchórzewski oszacował prze tygodniem na ok. 1 mld zł. Oprócz porozumienia społecznego, fuzję mają poprzedzić rozmowy z bankami na temat nowych zasad spłaty zadłużenia i konwersji jego części na udziały w PGG, a także konsultacje z Komisją Europejską, która notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa.

d1rh6u2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh6u2