Trwa ładowanie...
dsvs54c
dsvs54c
lotnisko

Gosiewski za budową lotniska w Obicach

Świętokrzyscy parlamentarzyści PiS apelują do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o uwzględnienie w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju projektu budowy lotniska Kielce-Obice - priorytetowego zadania inwestycyjnego woj. świętokrzyskiego.
Share
dsvs54c

Zarząd woj. świętokrzyskiego przyjął 24 lipca "Wstępne wnioski i propozycje do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju". "Inwestycja w budowę regionalnego portu lotniczego Kielce-Obice uwzględniona została jako jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych społecznie" - napisał do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej poseł Przemysław Gosiewski, w korespondencji udostępnionej w poniedziałek mediom.

Szef klubu PiS podkreślił, że port lotniczy Obice otworzy nowe możliwości powszechnie dostępnego i szybkiego podróżowania. Argumentuje, że "prognozy dalszego rozwoju komunikacji lotniczej w Polsce są bardzo optymistyczne; przewiduje się dynamiczny wzrost liczby pasażerów, zaś obecnie istniejące lotniska nie będą w stanie sprostać obsłudze rosnącej liczby podróżnych".

Były wicepremier przypomniał, że w latach 2006-2007 projekt budowy lotniska w Obicach wsparł rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego, który przekazał 10 mln zł na wykup gruntów pod planowaną inwestycję. Ponadto Rada Ministrów uwzględniła projekt budowy wielofunkcyjnego portu lotniczego w Obicach - zakładający całodobową obsługę połączeń linii krajowych i międzynarodowych krótkiego oraz średniego zasięgu - w "Programie rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych".

dsvs54c

Zgodnie z projektem planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma powstać regionalny port lotniczy w Obicach koło Kielc oraz jego zaplecze, inwestycja ta ma objąć prawie dwa tysiące hektarów ziemi w gminach Chmielnik i Morawica.

Lotnisko w Obicach ma być portem lotniczym kodu "3d". Zgodnie z nim, pas startowy miałby długość 2,8 tys. metrów. Gmina Kielce zakłada etapową budowę regionalnego lotniska. Na wykup gruntów pod inwestycję wydatkowano już kilkanaście milionów złotych. W tym roku planuje nabyć pozostałe 200 ha, by w przyszłym roku rozpocząć prace budowlane.

Kielce zabiegały o 39 mln euro unijnego dofinansowania budowy lotniska dla regionu. Komisja Europejska odmówiła jednak wsparcia materialnego dla tego przedsięwzięcia, argumentując, że rokuje ono słabe nadzieje na rentowność. Władze miasta są jednak przeciwnego zdania i zapewniają, że pozyskają odpowiedniego inwestora.

Z przygotowanego przez firmę Ove Arup & Partners International Ltd opracowania wynika, że regionalny port lotniczy w Obicach osiągnąłby pierwsze zyski - według scenariusza pesymistycznego - w 2024 roku, a według optymistycznego - w 2016 roku. Za 20 lat z Obic miałoby korzystać - w wariancie pesymistycznym - dwa miliony pasażerów rocznie, a w optymistycznym - pięć milionów.

dsvs54c

Podziel się opinią

Share
dsvs54c
dsvs54c